Neogotycki dom w Mdinie

W pobliżu katedry w Mdinie (Malta) wyróżnia się architektoniczna osobliwość wśród otaczających ją budynków. Dom mieszkalny zaprojektowany przez Andreę Vassallo jest dość rzadkim przykładem architektury neogotyckiej na Malcie.

Malta zazwyczaj preferuje bardziej barokowe projekty w swoich budynkach. Ten unikalny neogotycki dom w Mdinie jest obecnie dobrze odbierany przez publiczność i turystów, choć niektórzy skrytykowali go za inny styl, gdy po raz pierwszy został ukazany na początku XX wieku. Ozdobna fasada, zawiły dach i nietypowe łuki są charakterystycznymi oznakami wyraźnych korzeni architektonicznych budynku w stylu gotyckiego odrodzenia.

Andrea Vassallo był eklektycznym maltańskim architektem. Jego prace nie ograniczały się tylko do neogotyckich dzieł. Oprócz neogotyckiego domu w Mdinieaprojektował także budynki w stylu neoklasycystycznym, rokokowym, secesyjnym i neoromańskim. Bazylika Ta ’Pinu na Gozo, drugiej co do wielkości wyspie na archipelagu maltańskim, uważana jest za jego arcydzieło. Ona również jest często krytykowana za zbytnie wyróżnianie się wśród otaczających ją struktur.

Gdzie znajduje się neogotycki dom w Mdinie

Neogotycki dom położony jest na głównym placu w Mdinie. Sama Mdina była stolicą Malty aż do XVI wieku.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Triq Mesquita
Mdina
Malta
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.