Współrzędne geograficzne:
35°39'56"N, 139°45'48"E

Wieża Kapsuł Nakagin Capsule Tower

Wiek XX był czasem wielkiego eksperymentowania w architekturze. W czasach, gdy architekci chcieli stworzyć mieszkania dla nowego, odważnego świata, niszcząc w ten sposób wszystkie więzi tradycji architektonicznej.

Wieża Nakagin Tower, część tak zwanej architektury Metabolizmu, której przewodniczył Kisho Kurokawa, jest prawdopodobnie najsłynniejszym budynkiem, który wyłonił się z tych społecznych eksperymentów.

Budynek jest zgodny z aksjomatami filozofii Metabolizmu. Składa się z dwóch oddzielnych wież, które służą jako wsparcie dla 140 prefabrykowanych kapsułek. Każda kapsuła jest samodzielnym małym mieszkaniem. Pierwotny pomysł postulował, że kapsuły mogą zostać ostatecznie zastąpione nowszymi modelami, utrzymującymi stale aktualne standardy życia w budynku. Pierwotna docelowa grupa demograficzna to kawalerzy. Kapsuły były w pełni wyposażone w najnowocześniejszy sposób, w tym w takie udogodnienia, jak kuchenka, lodówka, telewizor i magnetofon szpulowy.

Niestety ta elegancja i piękny wystrój okazały się abstrakcyjną koncepcją, świetną dla architektów, ale nie do zniesienia dla mieszkańców. Malutkie apartamenty (2,5 x 3,5 x 2 metry) były stale za ciasne, a olbrzymia betonowa kontstrukcja była brzydka i odczłowieczająca. Dodatkowo koszty konserwacji zaczęły rosnąć, a wartość nierychomości w centrum słynnej i drogiej dzielnicy Ginza zaczęła gwałtownie spadać.

Przyszłość budynku jest w tej chwili niepewna. W kwietniu 2007 roku był on przeznaczony do rozbiórki. Ta myśl wywołała wrzawę w międzynarodowej społeczności architektów, która wciąż uważa tę budowlę za arcydzieło. Kurokawa prowadził kampanię na rzecz jej zachowania do końca swojego życia. Zaproponował nawet zastąpienie oryginalnych kapsuł mniejszą liczbą bardziej przestronnych modułów.

Kryzys finansowy zapewnił tylko tymczasowe zbawienie budynku, ponieważ nie znaleziono jeszcze inwestorów do wymiany. Jednak od kwietnia 2014 roku Projekt Save Nakagin Capsule Tower rozpoczął gromadzenie funduszy crowfuningowych, aby kupić kapsuły wieży i zabezpieczyć prawa do głosowania przeciwko wyburzeniu Wieży.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Tokio, 104-0061
Japonia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.