Wat Muang, największy Budda w Tajlandii

Mówi się, że ci, którzy dotykają prawej ręki Wielkiego Buddy, będą obdarzeni szczęściem.

Znany formalnie jako Mahirah Sakayamunee Visejchaicharn, nieoficjalnie jako Phra Buddha Maha Nawamin, albo po prostu jako Wielki Budda, Budda Wat Muang jest wysoki na 92 metry i szeroki na 63 metry. Ukończony w 2008 roku, ogromny pomnik został wzniesiony wśród słabo zaludnionych gruntów rolnych.

Ponieważ oryginalny Wat Muang został zniszczony podczas splądrowania byłej tajlandzkiej stolicy Ayutthaya przez Birmańczyków w XVIII wieku, dokładne położenie starej świątyni było nieznane (Buddę chciano zbudować w tym samym miejscu). Po latach pracy rekonstrukcja świątyni Wat Muang została zakończona (1982 rok). W 1990 roku rozpoczęto prace nad Wielkim Buddą i ukończono je 18 lat później, co kosztowało około 131 milionów tajlandzkich bahtów (około 3,75 miliona dolarów). 

Olbrzymia betonowa struktura jest wykończona złotą farbą i rzuca cień na nie tylko klasztor i świątynię Wat Muang, ale także na otaczające ją ogrody z posągami przedstawiającymi różne sceny z piekła buddyjskiego (tzw. "Hell Garden"). Inne znajdujące się w pobliżu rzeźby upamiętniają Bogów, Króla oraz Tajlandię i upamiętniają wydarzenia z wojny birmańsko-syjamskiej.

Oprócz ogrodu, odwiedzający mogą korzystać z Viharn Kaew (szklanej sali święceń) oraz komory ozdobionej (z lustrzanymi mozajkami od podłogi do sufitu), w której mieści się Budda wykonany z litego srebra.

Jak dojechać do największego Buddy w Tajlandii

Jako że Ang Thong jest regionem w Tajlandii, który odwiedza nie wielka ilość turystów w porównaniu do Bangkoku, Chiang Mai i Południowej Zatoki, może być dość trudno dostać się do Wat Muang.

Z Bangkoku (116 km) lub Ayutthaya (44 km) najlepiej jest wziąć minivana (jest to bardzo popularny sposób podróżowania dla Tajlandczyków) i poprosić o dowiezienie do Ang Thong. Z Ang Thong można wynająć samochód lub motocykl, aby przejechać resztę trasy, jadąc na zachód drogami  3064 i A3195, co zajmie mniej niż 20 minut od centrum Ang Thong. Budda dominuje nad horyzontem i można go łatwo zobaczyć z drogi.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Moo 6
Tambon Phai Cham Sin
Tajlandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.