Wieża zegarowa i muzeum Zimmera

Mieszkańcy Lier (Belgia), muszą jedynie spojrzeć w kierunku Wieży Zegarowej Zimmera, jeśli chcą poznać różnicę w minutach między pozornym a średnim czasem słonecznym.

Na wieży zegarowej Zimmera znajdziemy nie tylko obecny dokładny czas, ale także trzynaście innych, między innymi cykl metonowy, słoneczny, księżycowy i zodiakalny.

Zegarmistrz Louis Zimmer zaprezentował swój zegar w rodzinnym mieście w 1930 roku, by uczcić setną rocznicę niepodległości Belgii. Zegar wyświetla różne informacje związane z czasem dzięki skomplikowanym rysunkom, stabilnym wskazówkom i mechanicznym kulom. Co kwadrans trzy statuetki na skrzydle wieży, reprezentujące trzy fazy ludzkiego życia (dziecko, dorastający i dorosły), uderzają w dzwony przy czwartej figurce (staruszek), która dołącza co godzinę. W południe uroczysta parada złożona z byłych królów, szlachciców i burmistrzów zabiera widza w historię 100 lat niepodległości Belgii.

Na pierwszym piętrze wieży znajduje się niezwykłe studio astronomiczne Zimmera. Zbudowane równolegle z zegarem stulecia w okresie pięciu lat, studio składa się z planetarium z obrotowym dyskiem na suficie replikującym półkulę. Mechanizm przekładni wieży zajmuje całe drugie piętro. Wszystkie trzynaście twarzy są kontrolowane przez jeden zegar główny, który reguluje 75 tarcz co 6 sekund.

W 1960 roku miasto poświęciło pawilon wieżowy przylegający do wieży, aby pomieścić zegar astronomiczny Zimmera. Długodystansowy zegar zegarmistrzowski ma 5 metrów wysokości i waży ponad 2000 kilogramów. Zawiera 93 tarcze, z których jedna, rejestrująca okres precesji osi Ziemi, posiada rekord świata dla najwolniejszego wskaźnika zegarowego. Jego jeden pełny obrót zajmuje 25800 lat.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

18 Zimmerplein
Lier, 2500
Belgia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.