Bestattungsmuseum (Wiedeńskie Muzeum Usług Pogrzebowych)

Nie powinno to dziwić, że w mieście, w którym znajduje się drugi co do wielkości cmentarz w Europie, wspaniałe Muzeum Josephinium oraz kolekcja Narrenturm, a wizyta w Krypcie Cesarskiej znajduje się na liście miejsc, które każdy turysta powinien odwiedzić, znajduje się także Muzeum Usług Pogrzebowych.

Historycznie wiedeńczycy mają w sobie jakąś miłość do śmierci, istnieje też austriackie znane powiedzenie "A schöne Leich" (często tłumaczone jako "piękne zwłoki", ale w rzeczywistości oznacza "piękny pogrzeb").

W 1951 roku Bestattung Wien, czyli Przedsiębiorstwo Usługowe w Wiedniu, stało się wyłącznym dostawcą usług pogrzebowych w mieście i kontynuuje tę tradycję do dnia dzisiejszego. Muzeum pogrzebowe zostało założone przez nich w 1967 roku i później przeprojektowane w 1987 roku.

Muzeum posiada zbiór około 1000 przedmiotów związanych z wiedeńskimi tradycjami pogrzebowymi, w tym zbiór rzeczy zaprojektowanych tylko i wyłącznie po to, aby Ci pomóc, gdyby ktoś Cię przez przypadek pochował żywcem. Na wystawie znajdziemy również karawany, trumny, stroje żałobne, a nawet unikalną trumnę wielokrotnego użytku, zaproponowaną w 1784 roku przez cesarza Josefa II, od dna której zwłoki wpadają do dziury pod trumną, udostępniając w ten sposób przestrzeń dla nowego "pasażera". Chciano w ten sposób zaoszczędzić na drewnie. Jak nietrudno się domyślić, projekt niezbyt się przyjął.

Nowe muzeum usług pogrzebowych w Wiedniu (zwane także Bestattungsmuseum) jest bardzo interaktywne i koncentruje się bardziej na "Wiedeńskim Kulcie Umarłych", lokalnych cmentarzach oraz wiedeńskich ceremoniach żałobnych.

Gdzie znajduje się Muzeum Usług Pogrzebowych w Wiedniu?

Muzeum Usług Pogrzebowych w Wiedniu znajduje się tuż obok głównego wejścia do Zentralfriedhof. Adres to Simmeringer Hauptstraße 234 , 1110 Wiedeń.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

234 Simmeringer Hauptstraße
Vienna, 1110
Austria
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.