Muzeum szkockich latarni morskich

Dzięki dominującej kulturze morskiej i zdradzieckiej, lodowatej linii brzegowej, latarnie morskie były kluczowe dla gospodarki nowoczesnej Szkocji. Wraz z nadejściem komputerów, które mogłyby zająć się sterowaniem ich światłem, latarnie morskie przestały być samotnymi, romantycznymi placówkami i stały się zautomatyzowanymi elementami infrastruktury.

Obecnie więcej o historii struktur możemy dowiedzieć się w Muzeum Szkockich Latarni Morskich i mimo, że kilka nadbrzeżnych latarnii istniało w kraju od co najmniej XVII wieku, ich sprawa zwróciła uwagę Parlamentu dopiero po gwałtownych sztormach, które miały miejce w 1782 roku. Rząd powołał tzw. Northern Lighthouse Trust, którego zadaniem było ustanowienie sieci latarni morskich w Szkocji.

Pierwsza z tych "oficjalnych" budowli została zbudowana w Fraserburghu w 1787 roku i to właśnie tutaj obecnie znajduje się Muzeum szkockich latarni morskich. Lokalizacja latarni została wybrana nie tylko ze względu na dogodne położenie na wzniesionym półwyspie, ale także dlatego, że znajdował się tu kiedyś średniowieczny zamek (zbudowany w 1572 roku), który pomógł przyspieszyć budowę, ponieważ latarnia mogła być po prostu zbudowana na nim.

Tak powstała latarnia o nazwie :Kinnaird Head Lighthouse", która została zaprojektowana przez Thomasa Smitha, ojca chrzestnego szkockich latarni morskich, i przebudowana w latach 1820-tych przez Roberta Stevensona ze szkockiego "Lighthouse Stevensons". Rodzina Stevensonów (z wyjątkiem czarnej owcy Roberta Louisa Stevensona) zbudowała 93 latarnie morskie w ciągu 150 lat i została nazwana "inżynierami latarni morskich na świecie".

Latarnia morska Kinnaird Head Lighthouse (w którym obecnie znajduje się Muzeum szkockich latarni morskich w Fraserburghu) działała aż do 1991 roku, kiedy to została zlikwidowana i zastąpiona przez automatyczny nadbrzeżny system sygnałów nawigacyjnych.

Od tego czasu przekształcono ją na muzeum, które prezentuje niezwykłą historię latarni morskich w Szkocji, w tym nie tylko zwiedzanie oryginalnej latarni morskiej, ale także imponującą kolekcję soczewek i innego sprzętu, a także meble z czasów, w których jeszcze na latarniach morskich mieszkali obsługujący je ludzie.

Dodatkowe informacje o muzeum szkockich latarni morskich

W muzeum znajduje się herbaciarnia, w której można usiąć, zakosztować pysznej angielskiej herbaty i napawać się niesamowitymi widokami.

Zimą (od listopada do końca marca) muzeum szkockich latarni morskich w Fraserburghu czynne jest od wtorku do niedzieli, a wycieczki zaczynają się o 11.00, 13.00, 14.00 oraz 15.00. W lecie (od 25 marca do końca października) muzeum czynne jest codziennie, a wycieczki zaczynają się o: 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 i 16.00.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Kinnaird Head
Castle Terrace
Fraserburgh, Szkocja
Wielka Brytania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.