Muzeum Soumaya

Muzeum Soumaya, posiadające obecnie ponad 66000 dzieł sztuki, głównie z Europy i Ameryki Środkowej, zostało w pełni ufundowane i zbudowane przez jednego z najbogatszych ludzi świata, Carlosa Slima Helú.

Górując nad placem w północnym Meksyku, Muzeum Soumaya zajmuje powierzchnię 170000 metrów kwadratowych, posiada 6 pięter i bardzo ładnie wpasowuje się w panoramę miasta. Otwarty w 2011 roku błyszczący budynek eteryczny kosztował 70 milionów dolarów, ale zaowocował pięknym kompleksem galerii dostępnych przez wąskie wejście z przodu budynku.

Biorąc pod uwagę magiczny wygląd muzeum, nikogo nie zdziwi, że to Gabriel Garcia Marquez, kolumbijski powieściopisarz, autor książki "Sto lat samotności" i twórca ruchu literackiego, osobiście przeciął wstęgę podczas ceremonii otwarcia.

Chociaż muzeum było darowizną od Carlosa Slima, każda część jego budowy była niesamowitym przedsięwzięciem. Jego zięć, Fernando Romero, zaprojektował masywną konstrukcję, a zewnętrzna część pokryta jest 16000 sześciokątnych płytek aluminiowych z fabryki aluminium, której właścicielem jest Carlos Slim. Cała struktura kusi bogactwem kulturowego krajobrazu Meksyku, jednocześnie wypełniając kieszenie dobroczyńcy muzeum.

Podczas gdy nowoczesna architektura Muzeum Soumaya w Meksyku jest ceniona za pomysłowość i partnerstwo z Frankiem Gehrym, wiele osób szydziło z tego budynku. Jeden z krytyków posunął się nawet do ataku na Carlosa Slima, mówiąc, że pieniądze mogą kupić wszystko, z wyjątkiem smaku.

Jednak szacując majątek Carlosa na 65 miliardów dolarów, przynajmniej miło jest zobaczyć, że oddaje on chociaż trochę swojej ojczyźnie. Muzeum jest z pewnością lepszym sposobem na wydawanie milionów, niż wyrycie swojego imienia na piasku swojej prywatnej wyspy.

Informacje praktyczne o muzeum Soumaya w Meksyku

Wstęp jest zawsze bezpłatny. Muzeum Soumaya jest czynne codziennie od 10:30 do 18:30 we wszystkie dni z wyjątkiem wtorku, kiedy muzeum jest zamknięte. Należy pamiętać, że ta lokalizacja mieści tylko galerie sztuki Plaza Carso. Jest jeszcze jeden cały budynek sztuki, który jest towarzyszem muzeum w Południowym Meksyku w Plaza Loreto, gdzie wcześniej wystawiono wiele dzieł sztuki prezentowanych na Soumaya.

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

303 Blvd. Miguel de Cervantes Saavedra
Meksyk City, 11529
Meksyk
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.