Muzeum Okrętów Wikingów

W 1903 roku rolnik o imieniu Knut Rom dokonał niezwykłego odkrycia na swojej posiadłości - znalazł on kompletny statek z epoki Wikingów, wraz z dwoma szkieletami i licznymi skarbami.

Statek, który Rom odkrył, stał się znany jako statek Oseberg i jest centralnym punktem Muzeum Wikingów w Oslo. Statek Oseberg jest dębowym okrętem typu "karv" o długości 21,5 metra, nieco mniejszym niż średnia statków z tamtych czasów. Dziób i rufa są bogato zdobione rzeźbami zazębiających się zwierząt.

Niemal tak ekscytujący jak odkrycie tak kompletnego i pięknego statku był grób, który zawierał niektóre bardzo tajemnicze przedmioty. Tak zwane "Wiadro Buddy" jest najbardziej znanym z nich. Dwie małe mosiężne figurki siedzące w pozycji lotosu, dekorujące podstawę uchwytów w wiadrze, wyglądają jak maleńcy Buddowie, którzy są zupełnie nie na miejscu.

Chociaż możliwe jest, że Wikingowie mieli kontakt z kulturami azjatyckimi (a faktyczna inna postać Buddy jest wystawiana w Szwedzkim Muzeum Starożytności Narodowych w Sztokholmie), badacze uważają, że jest to bardziej prawdopodobne z powodu przypadkowego mieszania stylów kultur Europy i Azji.

W 1904 roku, w czasie wykopalisk tego niezwykłego znaleziska, nie było miejsca na umieszczenie go w istniejącym muzeum historycznym. Wręcz przeciwnie, dwa inne znalezione statki, statek wikingów Tune i statek Gokstad, również potrzebowały domu. Pierwsze projekty dla Muzeum Wikingów powstały w 1914 roku, ale dopiero w 1957 roku udało się je zbudować.

Statki Oseberg, Tune i Gokstad znajdują się teraz w Muzeum Okrętów Wikingów w Oslo, Norwegia.

Wszystkie statki zostały zbudowane w latach 800 - 900, czyli w Wieku Wikingów. Pierwszym odkrytym statkiem był statek Tune  w 1867 roku, ale nie jest w tak dobrym stanie jak Oseberg czy Gokstad. Statek wikingów Gokstad został odkryty w 1880 roku w kopcu pogrzebowym wraz z dwoma męskimi szkieletami i jest wyeksponowany ze zrekonstruowaną komorą grobową.

Statek wikingów Gokstad dostał także nowe życie w postaci replik, z których jedna z powodzeniem przepłynęła Ocean Atlantycki w 1893 roku, aby zostać wystawiona na Światowej Wystawie Kolumbijskiej w Chicago.

PS. W Roskilde w Danii znajduje się kolejne Muzeum Okrętów Wikingów.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Huk Aveny 35
Oslo, 0286
Norwegia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.