Obóz Koncentracyjny Czerwonego Krzyża

Kiedy 12 lutego 1942 roku w nazistowskim obozie koncentracyjnym w Niszu zapadła noc, wszystko wydawało się normalne jak każdej innej nocy. Jednak do świtu 105 więźniów uciekło w ciemności, pozostawiając po sobie 11 martwych niemieckich strażników. Na tym terenie obecnie powstało muzeum Czerwonego Krzyżaw Serbii.

To był przełomowy moment i rzadka porażka strażników obozu koncentracyjnego w Niszu w kontroli nad ich więźniami.

Ta odważna ucieczka, niespotykana wcześniej nigdzie w Europie w czasach II Wojny Światowej, spotkała się z okrutną reakcją. Oddziały niemieckie dowodzące obozem rozstrzelały ponad 1100 więźniów, aby ukarać i wystraszyć ludzie przed dalszymi próbami ucieczki.

Była to jedyna udana ucieczka w ciągu czterech lat funkcjonowania obozu. W tym czasie przez bramę obozu przeszło ponad 35 000 Serbów i innych więźniów. Jak wiele innych, obóz w Niszu został umieszczony w pobliżu dworca kolejowego, co ułatwiało transport więźniów i owoców ich przymusowej pracy.

Obecnie Czerwony Krzyż prowadzi muzeum na terenie byłego obozu. Jego nazwa to Muzeum Pamięci 12 Lutego Czerwonego Krzyża w Niszu (Serbia) i upamiętnia ono dzień, w którym nieustraszeni więźniowie uderzyli w swoich porywaczy, jednocześnie honorując i mszcząc tysiące innych więźniów, którzy nie mieli tyle szczęścia.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Bulevar 12. februara bb
Niš
Serbia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.