Muzeum Sułtana Brunei Hassanala Bolkiaha

Znajdujący się naprzeciwko głównego skrzyżowania Bandar Seri Begawan budynek Muzeum Królewskie Regalia w swojej świetności kryje ogromną kolekcję relikwii i pomników obecnego sułtana Brunei, uwaga uwaga: Jego Królewskiej Mości Paduka Seri Baginda Sultan Haji Hassanal Bolkiah Mu‘izzaddin Waddaulah, sułtana dan Yang Di-Pertuan Negara Brunei Darussalam. Fajne imię i tytuł, nieprawdaż? W skrócie jednak nazwijmy go Hassanal Bolkiah. Sam budynek muzeum w całości opiera się o życiorys sułtana i władcy Brunei, eksponująć jego wychowanie, edukację, małżeństwo, podróże, koronację oraz późniejsze rządy.

Wejście do muzeum jest dość kusząco bezpłatne. Wewnątrz wszystkie rzeczy, w tym aparaty fotograficzne, należy pozostawić przy kasie, aby wejść i cieszyć się chronologią życia sułtana Hassanal'a Bolkiah'a. Istnieją repliki jego tronu, różne korony, ubrania, broń i wspaniałe przykłady hołdu ofiarowane sułtanowi. Prezenty z wyszukanego kryształu, jadeitu, kości słoniowej i srebra, służą przypomnieniu odwiedzającym o nieodgadnionym bogactwie sułtana. Można się zastanawiać, czy jeśli tak cenne dary nawet nie trafią na półkę jego pałacu, największej osobistej rezydencji na świecie, to jak bogaty jest ten człowiek?

Najciekawsze sekcje to naturalnej wielkości replika srebrnego jubileuszu (25-lecia) sułtana z 1992 roku oraz niewielki pokój, w którym mieści się wiele dekoracji służących jego wojsku. Jego srebrny jubileusz udokumentowany jest skalowanym modelem jego parady z dziesiątkami umundurowanych manekinów obejmujących go, aby reprezentować jego gwardię honorową. W innym pokoju, ponad dwadzieścia różnych  zaszczytów z innych krajów i ozdób wojskowych stanowi przykład widocznej siły militarnej sułtana.

Jako jedna z głównych atrakcji Bandar Seri Segawan, Muzeum Królewskie Regalia Sułtana Brunei zwykle przyciąga większość odwiedzających miasto. Nie mając nic innego do roboty w zadziwiająco spokojnej stolicy, będąc w Brunei, koniecznie warto zajrzeć do muzeum sułtana Hassanala Bolkiaha w Brunei, aby zrozumieć absolutną monarchię rządzącą tym maleńkim sułtanatem.

Gdzie znaleźć muzeum

Jeśli znajdziecie ulicę Jalan Sultan (Ulica Sułtana), znajdziecie też Muzeum Królewskie Regalia Sułtana Brunei Hassanala Bolkiaha. Kierujcie się w kierunku oddalonym od wody.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Bangunan Alat Kebesaran Diraja
Jalan Sultan
Bandar Seri Begawan
Brunei
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.