Człowiek z Cheddar i Muzeum Kanibalizmu

Człowiek z Cheddar i Muzeum Kanibalizmu eksplorują życie w prehistorycznej Wielkiej Brytanii z eksponatami na temat umiejętności przetrwania, sztuki i codziennych czynności w epoce kamiennej. Przewodniki opisują i demonstrują, jak wykonywać topór i jak wykorzystywać kły mamutów w budownictwie domowym. Wyjaśniają także, jak nasi przodkowie jedli się nawzajem.

Dom Kanibala to więcej niż makabryczne horrory. Kiedy eksponat został otwarty po raz pierwszy, wzbudził kontrowersje, szczególnie ze względu na kolekcję kości zabitych tu ludzi. Te szczątki mają prawie trzynaście tysięcy lat i dowodzą, że pierwsi ludzie byli kanibalami. Muzeum podejmuje próbę ujednolicenia tych odkryć, wyszczególniając historię kanibalizmu, jak i dlaczego mogło to być konieczne oraz ewolucję Homo sapiens.

Ci zwiedzający, którzy nie są zainteresowani Muzeum Kanibalizmu, mogą pomalować własną ścianę jaskini lub zbadać szkielet gigantycznego niedźwiedzia jaskiniowego.

Obszar, w którym znaleziono szkielety, zwany Cheddar Gorge, jest obecnie drugim największym naturalnym cudem w Wielkiej Brytanii i oferuje przygodowe wędrówki i eksploracje jaskiń, spacery przyrodnicze oraz spacerowanie wąwozami z brytyjskimi kozami. Aby zaoszczędzić na czasie lub na mięśniach, a mimo to zobaczyć kilka spektakularnych widoków, turyści mogą wsiąść do jednego z odkrytych autobusów.

Odkrywcy mogą także wybrać się na spacer do tzw. Kategry Natury (Nature’s Cathedral), ćwierć milowej jaskini utworzonej przez rzekę z epoki lodowcowej i podziwiać zapierające dech w piersiach geologiczne cuda. Stalaktyty i stalagmity w tych jaskiniach tworzą się od setek tysięcy lat. To właśnie w tym miejscu, w jaskini Gougha, znaleziono człowieka z Cheddar, najstarszego kompletnego szkieletu w Wielkiej Brytanii. Mezolityczne ciało myśliwego-zbieracza zostało tam pochowane dziewięć tysięcy lat temu.

Choć oryginalne szczątki Człowieka z Cheddar zostały przeniesione do National History Museum w Londynie, replika szkieletu nadal jest częścią wystawy. Badania jego ciała zdają się wskazywać, że człowiek z Cheddar doznał tajemniczej i gwałtownej śmierci.

Jak dojechać do Człowieka z Cheddar i Muzeum Kanibalizmu

Dostać się tu można pociągiem z Londynu (Paddington), Edynburga, Glasgow, Newcastle upon Tyne, Carlisle, Leeds, Sheffield, Derby, Birmingham (New Street), Cardiff, Plymouth, Exeter, Portsmouth i Southampton. Trzeba pojechać do Bristolu (Temple Meads), następnie przesiąść się na lokalny pociąg do Weston-super-Mare.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Cheddar Caves
Cheddar, Anglia, BS27
Wielka Brytania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.