Muzeum Oporu Hezbollahu

W mieście Mlita w południowym Libanie, 50 kilometrów na północ od granicy izraelsko-libańskiej, organizacja bojowa Dżihadu o nazwie Hezbollah utworzyła to muzeum, aby upamiętnić bitwy, które stoczyły z wojskami izraelskimi w okolicach miejsca, w którym obecnie znajduje się muzeum.

Muzeum Oporu Hezbollahu i Dżihadu w Libanie zostało otwarte w maju 2010 roku, w dziesiątą rocznicę wycofania się Izraela z południowego Libanu, co zakończyło 18-letnią okupację. Izrael zajął południe Libanu podczas wojny w Libanie w 1982 roku po tym, jak terytorium Izraela było wielokrotnie atakowane przez rakiety wystrzelone z Libanu Południowego. Podobna konfrontacja doprowadziła do kolejnej inwazji izraelskiej w 2006 roku. Południe Libanu to serce Dżihadu i Hezbollahu, które w większości krajów na świecie jest uważane za organizację terrorystyczną.

Muzeum Hezbollahu (Liban) z pewnością nie jest jedynym z jednostronnych przedstawień konfliktów arabsko-izraelskich, ale jest prezentowane w zupełnie inny sposób niż inne tego rodzaju wystawy. Mieszczący się w nowoczesnym, wyniosłym budynku z prezentacjami multimedialnymi, praktycznymi wyświetlaczami i etykietami w języku angielskim, jest to jedno z najnowocześniejszych i najlepiej prezentowanych muzeów w całym kraju.

Wystawa Muzeum Hezbollahu w Libanie zawiera liczne izraelskie pistolety, broń i mundury, wystawione w głównym budynku. W części na wolnym powietrzu leśna ścieżka prowadzi przez dawną strefę walki z bronią, kryjówkami i okopami. Można również odwiedzić podziemne bunkry, w których Hezbollah koordynował ofensywy przeciwko armii izraelskiej. Trzonem muzeum jest tak zwana Otchłań, ogromny krater bombowy, w którym umieszczono kilka izraelskich czołgów.

Nazwane przez krytyków i zachodnie media "Disneylandem dla bojowników dżihadystów" i "Hezbollahlandem", od czasu otwarcia muzeum wzbudziło liczne kontrowersje. Przyciągnęło ono tak wielką krytykę, ponieważ przedstawia jednostronny obraz wojny i wysławia bojowników Hezbollahu, nie wspominając o reszcie populacji Libanu. Muzeum ignoruje również ataki Hezbollahu, które spowodowały całą okupację Izraela.

Muzeum Oporu Hezbollahu i Dżihadu w Libanie wydaje się jednak odnosić sukcesy i twierdzi, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy miało ponad 300 000 odwiedzających. Trwają plany rozbudowy muzeum, w tym budowa kolejki linowej, basenu i hotelu.

Adres

Adres Muzeum Oporu Hezbollahu i Dżihadu to: Mlita, Muhafazat an-Nabatiya, Liban.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Jarjouaa
Jibchit
Liban
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.