Muzeum Gazownictwa na Woli

Pięknie zachowana gazownia warszawska (znana również pod nazwą "Gazownia na Woli") jest jednym z najbardziej dziewiczych przykładów historycznej architektury przemysłowej z przełomu XIX i XX wieku.

Większość gruntów została pięknie odrestaurowana, a w tym, co kiedyś było kompresorem i budynkiem pomp, znajduje się ogromne, różnorodne muzeum, które obejmuje dogłębną historię ewolucji Polski z wydobyciem gazu. Zawiera dokumenty i archiwa zdjęć, ale jak najbardziej imponująco wygląda kolekcja maszyn używanych zarówno w przemyśle, jak i w prywatnych domach przez dziesięciolecia. Lampy gazowe z każdej epoki, z których część wciąż zdobią warszawskie ulice oraz dawne sprzęty domowe, wszystko to znaleźć można w warszawskim muzeum gazownictwa.

Budynki w neoklasycystycznym stylu zostały zbudowane w 1888 roku, ale zostały zniszczone podczas II wojny światowej w 1939 roku, a następnie unieruchomione. Po wojnie zostały odbudowane i ponownie otwarte 25 czerwca 1945 roku. Po raz kolejny zamknęły się na początku lat 70., ponieważ gaz ziemny stał się jedyną w mieście metodą produkcji prądu.Muzeum w budynkach gazowni istnieje od 1977 roku i jest darmowe.

Chociaż piękne budynki i sale muzealne są czyste i błyszczące, wciąż istnieją części starych, zachwycająco zniszczonych budynków, które jeszcze nie zostały odnowione. Stare, ogromne zbiorniki z gazem, a za muzeum - Koloseum. Koloseum to ogromny, sferyczny budynek, który w sposób zrozumiały przyciąga miejskich eksploratorów i fotografów, jak ogień mole. Rozbite okna, rozpadająca się cegła i nieokiełznana roślinność, to wszystko, co jest piękne w tych starych miejscach. Wejście na teren starych zbiorników gazu na Woli jest zabronione, ale odważni od czasu do czasu potrafią przejść przez ogrodzenie.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

ul. Kasprzaka 25
Warszawa
Polska
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.