Muzeum Franza Kafki

Na zachodnim brzegu Wełtawy, rzut kamieniem od Mostu Karola, znajduje się urokliwy plac. Po drugiej stronie placu znajdują się podwójne drzwi, które prowadzą do jednego z najciekawszych i mrocznych muzeów w Europie Wschodniej.

Ciemna, wciągająca galeria w Muzeum Franza Kafki pokazuje osobiste artefakty autora obok niesamowitych przedstawień jego pomysłów. Muzeum gra między liniami faktów i fikcji, rzeczywistości i fantazji, aby zilustrować, w jaki sposób Kafka został dotknięty przez Pragę, a co za tym idzie, jak miasto zostało ukształtowane przez jego twórczość. Szkoły, mieszkania, biura i ulice, do których uczęszczał Kafka, pojawiały się w jego opowiadaniach jako alegorie różnych rodzajów cierpienia.

Muzeum Franza Kafki w Pradze zostało podzielone na dwie części: "przestrzeń egzystencjalna" i "wyimaginowana topografia", przez co niejako dzieli ono życie Kafki na pół. Poprzez obfitość listów, wpisów do dziennika, fotografii, niesamowitych pejzaży dźwiękowych i instalacji 3D, splata gobelin intelektualnych, artystycznych, eksperymentalnych i koszmarnych pokazów. Różne mechaniczne rzeźby ilustrują dziwne, czasem absurdalne pomysły pisarza, takie jak sikająca fontanna Davida Černý na dziedzińcu muzeum. Wystawa naśladuje surrealistyczne efekty pisania Kafki, nawiedzając gościa na długo po zakończeniu zwiedzania.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

2A Cihelná
Praga, 118 00
Czechy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.