Współrzędne geograficzne:
52°28'23"N, 4°49'11"E

Muzeum Drewniaków Kooijman Klompenmakerij

Co jest bardziej typowo holenderskie niż drewniaki? Może tylko wiatraki, ale byłby to "ciasny" wyścig.

Niedaleko od Amsterdamu, w mieście Zaandam, w dzielnicy znanej jako Zaanse Schans znajduje się wielu różnych holenderskich producentów, rzemieślników, piekarzy i producentów serów, a oprócz nich jest też kilka wiatraków i jaskrawo pomalowanych drewnianych domów z warsztatami. Lokalna firma produkująca chodaki, Kooijman Souvenirs & Clogs, zebrała drewniaki z różnych epok i różnych krajów, wszystko to umieszczając w muzeum drewniaków o nazwie Kooijman Klompenmakerij.

Można tu zobaczyć nie tylko szeroki wachlarz chodaków, ale także obejrzeć pokazy tradycyjnych metod rzeźbienia i dekorowania obuwia. Znaleźć tu możemy nawet nawet tzw. "Diamentowy Drewniak" zaprojektowany przez amsterdamskiego złotnika w hołdzie brytyjskiemu artyście Damienowi Hirstowi. Nie jest on Holendrem, ale prawdopodobnie podziwiałby ten świecący but, gdyby go zobaczył.

Drewniaki są stare. Naprawdę stare, jeśli chodzi o obuwie ochronne. Pierwsze obuwie tego typu zaczęto robić od co najmniej XIII wieku i tradycyjnie były one noszone przez robotników wszelkiego rodzaju. Rolnicy, rybacy, stolarze i pracownicy torfowisk polegali na prawie niezniszczalnych drewnianych butach. Trochę trudno jest dokładnie określić, kiedy północni Europejczycy zaczęli nosić drewniaki, ponieważ drewno służyło im głównie w celach opałowych. Te najstarsze buty w muzeum Kooijman Klompenmakerij w Zaandam datuje się, według szacunków, na około 850 lat.

W wielu krajach noszono swoje drewniaki, ale to holenderski chodak najprawdopodobniej odbił się najbardziej w umysłach Europejczyków. Często kolorowo malowane wzory holenderskich chodaków były używane zarówno do identyfikacji właściciela, jak i jego specyficznego rzemiosła. Zdecydowana też większość rybakó kupowała takie obuwie, jak tez ludzie, którzy pracowali na torfowiskach, dzięki czemu nie zapadali się w nie. Warto dodać, że drewniaki tworzono czasem nawet dla koni.

Warto wiedzieć

Muzeum Drewniaków Kooijman Klompenmakerij znajduje się w dzielnicy Zaanse Schans w mieście Zaandam, gdzie dotrzeć można w około 40 minut pociągiem, autobusem lub samochodem z Amsterdamu (trochę dłużej trwa to rowerem :-) ).

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Kraaienest 4
Zaandam, 1509 AZ
Holandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.