Museo Geominero (Muzeum Geomineralne) w Madrycie

Hiszpański Madryt jest pełen muzeów, ale żadne nie przypomina muzeum geologicznego i mineralnego Museo Geominero. Otwarte w obecnej lokalizacji w maju 1926 roku, jednak jego korzenie sięgają prawie stu lat wcześniej, kiedy to inżynierowie i geolodzy zaczęli gromadzić klejnoty ziemi podczas ogromnego projektu mapowania geologii Hiszpanii, podjętego w 1849 roku. Pierwotnie muzeum mieściło się w pałacu księcia San Pedro, obecnie nowszy budynek tych okazów stał się cenioną tajemnicą wśród wygłodniałych bywalców madryckich muzeów.

Jakby rzędy skrzynek zawierających iskrzące się fragmenty wydobywane głęboko z centrum naszej planety i bezkręgowce starsze niż ludzkość nie były wystarczająco atrakcyjne, samo muzeum jest arcydziełem samym w sobie. Museo Geominero (Muzeum Geomineralne) w Madrycie mieści się w czteropiętrowym budynku z marmuru i szkła zbudowanym w stylu beaux-arts. Dzięki umiejętnemu włączeniu masywnego szklanego dachu przez architekta Francisco Javiera de Luque, wszystko w nim zawarte jest nasycone dodatkowym blaskiem dzięki naturalnemu światłu promieniującemu z góry.

Ponadto Museo Geominero wyróżnia się na tle swoich geologicznych rówieśników misją edukacji swoich odwiedzających. Jego wystawom towarzyszy niespotykana ilość informacji na wszystkie tematy geologiczne i paleontologiczne, zarówno powiązanych z historią Hiszpanii, jak i daleko poza nią. Odwiedzający muzeum wychodzą nie tylko zaślepieni blaskiem, ale i dogłębną wiedzą o tym, co tak często pozostaje niezauważone pod naszymi stopami.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Calle Rios Rosas, 23
Madryt, 28003
Hiszpania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.