Squat i Muzeum Metropoliz

Opuszczona fabryka salami na przedmieściach Rzymu znalazła nowe życie jako zbiorowa przestrzeń sztuki i schronienie dla uchodźców.

W 2009 roku kilka rodzin migrantów i Romów oczyściło pusty kompleks i przekształciło budynki pomocnicze opuszczonej fabryki salami Metropoliz w domy. Zaczęli już malować murale na ścianach, kiedy kurator Giorgio de Finis odnalazł to miejsce w 2011 roku i zaczął organizować tam imprezy i występy.

To, co stało się współpracą między de Finis'em a 200 squatterami fabryki, doprowadziło do powstania licznych murali, obrazów i instalacji wykonanych przez ponad 300 artystów z całego świata.

Sam budynek przerodził się w jedno wielkie muzeum sztuki. W hali rzeźni używanej niegdyś do rozbiórki tusz znajduje się teraz obraz wiszących świń. Inne sale i niektóre instalacje artystyczne służą jako olbrzymie place zabaw dla dzieci, które stanowią około 40 procent populacji budynku Metropoliz w Rzymie.

Wiele osób mieszkających w MAAM (Museo dell’Altro e dell'Altrove di Metropoliz lub po prostu Metropoliz) jest biednych i bezrobotnych, mieszkających w fabryce nielegalnie. W przeszłości Włochy były krytykowane za złe traktowanie migrantów i Romów, ale biorąc pod uwagę precedens potencjalnie ustalony przez barcelońską La Carbonería oraz rosnąca popularność sztuki w muzeum może powstrzymać jej mieszkańców przed eksmisją. Czas pokaże.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

913 Via Prenestina
Rzym
Włochy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.