Współrzędne geograficzne:
4°36'6"N, 74°4'18"W

Muzeum Museo del Oro

Jeśli chodzi o złoto, niewiele muzeów na Ziemi może rywalizować z Museo del Oro w Bogocie. Jego spektakularna kolekcja ponad 34 000 prekolumbijskich artefaktów ze złota jest największa na świecie, a dodatkowo znaleźć tu można relikty z różnych innych kultur, które zamieszkiwały Kolumbię, zanim Stary Świat zderzył się z Nowym.

Od lat 30-tych XX wieku bank Republiki Kolumbii pomaga chronić, katalogować i eksponować jedne z najcenniejszych artefaktów w kraju. Wśród nich jest ogromna kolekcja złota, mieszcząca się właśnie w Museo del Oro w Bogocie.

Zbiór 34 000 prekolumbijskich artefaktów w muzeum jest największy na ziemi i obejmuje dzieła różnych rdzennych mieszkańców Kolumbii, w tym kultury Calima, Muisca, Quimbaya, San Agustín, Zenú, Tierradentro, Tolima, Tairona i Urabá.

Wśród tych wielu artefaktów znajdują się dwa szczególne przedmioty: Poporo Quimbaya i Balsa Muisca. Wiele urządzeń używanych do przenoszenia wapnia do żucia świętych liści koki znaleziono w wykopaliskach archeologicznych w Kolumbii, ale żaden nie jest tak sławny jak Poporo Quimbaya. Pochodzący z około 300 roku n.e. poporo jest zrobiony z tumbaga, stopu złota i miedzi, i był używany podczas rytualnego żucia liści koki podczas ceremonii religijnych. Poporo Quimbaya stał się symbolem narodowym, znajduje się nawet na walucie Kolumbii.

Być może jeszcze bardziej znany jest Balsa Muisca, czyli tratwa Muisca, odkryta w jaskini na obrzeżach Bogoty, a teraz zajmuje chlubne miejsce w Museo del Oro w Bogocie. Artefakt ten jest bezpośrednio związany z legendą o El Dorado, czasami poprzez odniesienia do miasta, ale w rzeczywistości przypomina mityczne Hombre Dorado (Złotego Człowieka), mitycznego wodza plemienia z cywilizacji Muisca. Tratwa Muisca to miniaturowy model tego Złotego Człowieka, który stoi na tratwie otoczonej przez swoich wodzów przed ceremonią inicjacji, podczas której jest pokrywany złotym pyłem, zanim zostanie zanurzony w jeziorze Guatavita.

Dodatkowe informacje o Museo del Oro w Kolumbii

Museo del Oro podzielone jest na różne pomieszczenia, w których zaznaczono różne okresy i procesy, w tym Pokój Łodzi, w którym znajduje się tratwa Muisca. Oprócz ogromnej kolekcji złota, znajdziecie tu także wiele prekolumbijskich artefaktów wykonanych z ceramiki, kamienia, muszli, drewna i innych tekstyliów. Prawie wszystkie eksponaty mają opisy w wersji dwujęzycznej (hiszpańskiej i angielskiej).

Muzeum znajduje się przy Carrera 6 nr 15-82, Bogotá. Godziny otwarcia od wtorku do soboty od 9:00 do 18:00. w niedziele od 10 do 16 (w poniedziałki muzeum jest zamknięte). Opłata za wstęp wynosi 4000 COP (około 1,35 USD, czyli niecałe 5 złotych).

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

#15-88 Cra. 6
Bogota
Kolumbia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.