Ślady i pozostałości Muru Berlińskiego

Kiedy ściana oddzielająca Berlin Wschodni i Zachodni upadła w 1989 roku, artyści starali się odzyskać przerobić ten nietykalny przez wiele lat mur i przekształcić go z symbolu ucisku w wyraz wolności.

To, co wtedy zaowocowało, nadal można zobaczyć dzisiaj, ciągnące się wzdłuż dawnej granicy, która kończyła się przy rzece Sprewa i Mühlenstrasse. Powszechnie znana jako East Side Gallery, ta seria 105 stałych murali tworzy plenerową przestrzeń artystyczną, która biegnie przez ponad kilometr wschodniej ściany. Prace zostały namalowane przez artystów ulicznych z całego świata po fuzji dwóch wielkich niemieckich kolektywów artystycznych: VBK i BBK. Tematy wyrażone na narysowanych tu twarzach łączą się z niemal euforycznym uczuciem, wyrażając wiarę w jaśniejszą, lepszą przyszłość, o której wierzyli artyści, że jest tuż za rogiem.

Chociaż miejsce to nigdy nie było tworzone jako atrakcja turystyczna, a berlińczycy ogólnie myśleli pozytywnie o obecności instalacji w ich mieście, kiedy zjednoczenie stało się "nową normą" miasta, brak opieki zaczął był widoczny w Galerii East Side. Na przełomie nowego tysiąclecia Galeria Wschodnia poniosła znaczne szkody - około dwie trzecie murali zostało zniszczonych lub uległo znacznemu uszkodzeniu z powodu zaniedbania.

W 2009 roku miał miejsce okres renowacji, zrealizowany przez przyjaciół galerii. Mimo to, w 2013 roku firma zajmująca się budową nieruchomości posunęła się nawet tak daleko, że część ściany została przeznaczona do rozbiórki, nie informując nawet artystów, których praca zostałaby naruszona, ponieważ ta historia stała na drodze nowoczesnego postępu.

Galeria Wschodnia pozostaje dziś w niebezpieczeństwie zniknięcia. Niestety coraz częściej tak właśnie robi się z niewygodną historią - "jeśli tego nie widzisz, nie myślisz o tym". Tym bardziej warto wybrać się do Berlina aby zobaczyć prace poświęcone Murowi Berlińskiemu, gdzyż mogą one niedługo zniknąć zupełnie.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

17 Mühlenstraße
Mühlenstrasse
Berlin, 10243
Niemcy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.