Współrzędne geograficzne:
55°14'10"N, 6°20'38"W

Most linowy Carrick-a-Rede

Obejmujący krótką, ale wywołującą zawroty głowy szczelinę między Irlandią kontynentalną a niewielką wyspą skalną znaną jako Carrickarede, most linowy Carrick-a-Rede i jego poprzednie wcielenia są używane od setek lat, umożliwiając rybakom łososiowym dotarcie do zacisznych wód wokół wyspy.

Podczas gdy nikt nie mieszka na zielonych skałach wyspy Carrickarede w Irlandii Północnej, rybacy z tego regionu od setek lat odwiedzają to miejsce, aby zrzucić sieci z dala od ludzi i łodzi, które mogłyby odstraszyć ryby.

Aby dotrzeć do odizolowanych brzegów wyspy, zbudowano most linowy Carrick-a-Rede, o rozpiętości 20 metrów nad szczeliną, zawieszony prawie 30 metrów nad rozbijającymi się falami i skałami poniżej, który istnieje w podobnej formie od ponad 350 lat. Jeszcze w latach siedemdziesiątych most w Irlandii Północnej był niewiele więcej niż serią niepewnych drewnianych listew nawleczonych na nie więcej niż jedną linę prowadzącą.

 

Z powodu ciągłych połowów u wybrzeży wyspy populacja łososia nie daje już wystarczających plonów, aby takie polowanie było opłacalne, ale most pozostaje. Dziś jest wsparty stalowymi drutami i liną, a drewniana ścieżka przez most nie jest już tak niebezpieczna jak kiedyś. Korzystają z niego głównie turyści, którzy chcą podziwiać przepiękną przyrodę z małej wyspy.

Co jednak nie znaczy, że most linowy Carrick-a-Rede w Wielkiej Brytanii jest mniej przerażający do przejścia. Zdarzają się ludzie, którzy raz przebiegną przez rozkołysany most, ale potem są zbyt przestraszeni, aby przejść go z powrotem i muszą zostać przewiezieni z Carrickarede łodzią.

Informacje praktyczne

Przejść przez most linowy Carrick-a-Rede należy unikać w wietrzne dni, a jeśli pogoda jest zbyt burzliwa, bramy zostają zamknięte ze względów bezpieczeństwa. Most nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

119a Whitepark Road
Ballintoy, Irlandia Północna, BT54 6LS
Wielka Brytania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.