Morze Wattowe

Morze Wattowe zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i składa się z bardzo płytkich wód morskich, rozciągających się od Holandii, aż do Niemiec i Danii.

Słynące z flory i fauny Morze Wattowe jest rajem dla miłośników zwierząt. Jest domem dla tysięcy ptaków, fok pospolitych, delfinów i wielorybów. Mówi się, że niektóre regionalne gatunki wymarłe wciąż można znaleźć w tych holenderskich wodach.

Utworzony w XIV i XV wieku przez burze, krajobraz Morza Wattowego jest największym nieprzerwanym systemem pływowych równin na świecie, zbudowanych głównie z piasku i błota. Co by się zgadzało, gdyż Morze Wattowe (ang. Wadden Sea) wywodzi się z holenderskiego słowa "wad", co dosłownie znaczy błoto.

Na Morzu Wattowym znajdziemy też liczne wyspy, które nazywa się Wyspami Fryzyjskimi lub Wyspami Wattowymi. Do terenów Holandii przynależy ich pięć: Ameland, Terschelling, Texel, Vlieland oraz Schiermonnikoog.

Obecnie wyspy te cieszą się popularnością wśród tzw. holenderskich "wadlopen", czyli błotnych spacerów. Podczas odpływu miłośnicy przyrody mogą dosłownie chodzić po Morzu Wattowym pomiędzy wyspami, raz na jakiś czas dostrzegając leniwe szare foki. Jest to prawdziwa mekka przyrody, gdyż obszar ten oferuje szlaki turystyczne i rowerowe, wydmy, plaże i bogatą faunę i florę.

Ważne informacje dodatkowe (przeczytaj, jeśli się tu wybierasz)

W cieplejszych miesiącach na wyspy dostać się można jedynie za pośrednictwem łodzi. Na szczęście kursują wtedy promy, zapewniając łatwe połączenia pomiędzy wszystkimi pięcioma głównymi wyspami Texel, Terschelling, Vlieland, Ameland i Schiermonnikoog.

Część wysp jest raczej niezamieszkana, nie licząc zwykle kilku domów. Den Burg to największe miasto na wyspie Texel i jeśli chcemy się zatrzymać na nocleg na wyspach, będzie to najlepsze miejsce. Warto jednak pamiętać, że popyt na pokoje w tej okolicy jest bardzo duży, dlatego rezerwacji lepiej dokonywać ze sporym wyprzedzeniem.

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Groeneplaats 14
Den Burg
Holandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.