Gejzer Morning Glory Pool

Pierwotna nazwa Morning Glory Pool (gejzeru Poranna Chwała) to Convolutus. Tytuł ten zbiornik wodny otrzymał w 1883 roku, kiedy to żona zastępcy kierownika parku nazwała go używając łacińskiego słowa oznaczającego kwiat "morning glory", który płatkami przypomina niebieski kolor gejzeru.

Delikatna niebieska woda jest tworzona przez bakterie termofilne, które rozwijają się w palącym upale basenu. Od ponad wieku gejzer Morning Glory Pool w Parku Narodowym Yellowstone w Stanach Zjednoczonych cierpiał z powodu nieostrożnych odwiedzających, którzy wrzucali monety, butelki i śmieci do jego wód.

Śmieci powoli gromadziły się i blokowały niektóre otwory wentylacyjne i zmniejszały ciepło basenu, pozwalając innym bakteriom zacząć przedostawać się do krawędzi, tworząc czerwono-żółty pierścień wokół czysto niebieskiego środka. Chociaż ten tęczowy odcień jest rzeczywiście piękny, błękit powoli zanika, ponieważ inwazyjne żółte bakterie wciąż się zbliżają do środka.

Czasami, często po aktywności sejsmicznej, w wodzie wybucha gejzer. Istnieje nadzieja, że erupcje te mogą kiedyś usunąć duży zasób śmieci na dnie. Podjęto próby sztucznego wzbudzenia gejzerów, ale przyniosły one ssłabe wyniki.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Yellowstone National Park, Wyoming, 82190
Stany Zjednoczone
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.