Współrzędne geograficzne:
52°6'27"N, 3°38'14"W

Mistrzostwa świata w nurkowaniu na bagnach

Coroczne Mistrzostwa Świata w Snorkelingu na Bagnach odbywają się w małym walijskim miasteczku Llanwrtyd Wells i wyglądają dokładnie tak, jak brzmią, czyli uczestnicy pokonują ścieżkę pływacką stworzoną z lokalnego, śmierdzącego bagna.

Zważywszy na charakter konkurencji, nic dziwnego, że historia tego tradycyjnego sportu sięga zakładu barowego w 1976 roku. Sport w małym miasteczku przerodził się w coroczny konkurs, w którym setki śmiałych pływaków z całego świata przybywają do Llanwrtyd Wells, i wszyscy próbują pobić rekord prędkości w pokonywaniu błotnych wód.

Podczas mistrzostw, które odbywają się co roku w sierpniu, zawodnicy muszą ukończyć dwa okrążenia na 180-metrowym pasie wyrzeźbionym na torfowisku Waen Rhydd, wspomagani jedynie płetwami i fajką wodną. Zaleca się kombinezon, ale nie jest wymagany. Wielu zawodników przyjeżdża w dzikich przebraniach i kostiumach, a nagroda przyznawana jest także za najlepsze przebranie. Jednak główną nagrodą jest rekord prędkości na świecie, który jest rutynowo pokonywany podczas imprezy. Obecnie jest w posiadaniu Kirsty Johnson z Surrey, która ukończyła dwa obwody w ciągu minuty i 22,56 sekundy.

Pomijając konkurs i nagrody, wydarzenie jest również wykorzystywane jako platforma do podnoszenia świadomości na temat znaczenia torfowisk dla środowiska naturalnego, które jest siedliskiem wielu dzikich zwierząt. Szlachetny cel, ale łatwo go przegapić w zapale, by przekroczyć linię mety przed kimkolwiek innym.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Waen Rhydd Bog
Powys, Walia, LD5 4RE
Wielka Brytania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.