Współrzędne geograficzne:
65°0'45"N, 25°28'17"E

Mistrzostwa Świata w graniu na Niewidzialnych Gitarach

Poznajcie mistrzostwa świata dla tych, których wyobraźnia nie ma sobie równych. Bo niby jak inaczej nazwać konkurs dla ludzi, którzy grają na wymyślonych instrumentach? A może one nie są wymyślone, ale niewidzialne? Rozstrzygnięcie tej sprawy zostawiam Wam.

Każdego roku najzdolniejsi mistrzowie wyimaginowanych gitar elektrycznych udają się na serię międzynarodowych zawodów z nadzieją na rywalizację na "Mistrzostwach Świata Powietrznych Gitar" (ang. Air Guitar World Championships). Od 1996 roku, na scenie w mieście Oulu w Finlandii, odbywa się epicki pokaz rock and rolla, gdzie z definicji styl triumfuje nad muzyką.

Choć wydaje się to śmieszne, zasady są dość surowe i tworzą system oceniania dosyć podobny chociażby do tego, jaki jest w łyżwiarstwie figurowym. Zawodnicy muszą wykonać dwa zadania, pierwsze trwające 60 sekund, w którym popisują się do wybranej przez siebie muzyki, a następnie drugie zadanie polagającej na zaprezentowaniu się przy muzyce przydzielonej przez organizatorów festiwalu. Kod ubioru nie istnieje, a samoekspresja jest postrzegana jako kluczowy element aspektu wydajności.

Sędziowie składają się z krytyków muzycznych, osobistości medialnych i muzyków drugiego szczebla, którzy mają za zadanie wyłapanie tych zawodników, swój popis odegrają najlepiej. Każdy uczestnik może też zdecydować się zarówno na kanał akustyczny, jak i elektryczny.

W początkowych latach powstawania konkursu prawie wszyscy zwycięzcy byli Finami, choć ostatnie lata przyciągają coraz większą międzynarodową rzeszę zarówno widzów, jak i uczestników, czyniąc ten spektakl prawdziwie oszałamiającym doświadczeniem… ponieważ wszystko jest tu iluzoryczne.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Oulu, 90100
Finlandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.