Verdenskortet

Chodzenie pieszo po świecie brzmi jak duże wyzwanie - wymaga poświęcenia lat życia, poważnego planowania logistycznego i niezachwianej determinacji, by stawiać jedną stopę przed drugą przez tak długi czas. Dla tych, którym zależy na tym pomyśle, ale nie na długich dystansach, w Danii stworzono Verdenskortet (Mapa Świata).

Po mapie świata Verdenskortet w Danii odwiedzający mogą maszerować po całym świecie w ciągu kilku minut, a następnie wypić filiżankę kawy i ciasto w sąsiedniej kawiarni. O dziwo, atlas został zbudowany w całości z ziemi i kamienia. Co bardziej zaskakujące, stworzył go jeden człowiek.

Søren Poulsen urodził się w 1888 roku na terenie posiadłości i przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, gdy był młodym mężczyzną. Po 20 latach za granicą wrócił do rodzinnego gospodarstwa nad brzegiem jeziora Klejtrub. Po nieudanym przedsięwzięciu w gaju sadowym, w 1944 roku wymyślił projekt, który pochłonie go aż do śmierci w wieku 81 lat w 1969 roku.

Zawsze zainteresowany geografią, Poulsen postanowił stworzyć cały świat, kształtując mały półwysep na jeziorze. Zrobił to za pomocą kilku prostych narzędzi (taczki, wózka na kółkach, narzędzi ręcznych) i całej swojej pomysłowości - niektóre kontynenty zbudował z kamieni, które sam przywiózł na miejsce, a które ważą ponad tonę.

Gotowa mapa świata Verdenskortet (Dania) ma wymiary 45 na 90 metrów i jest w całości skalowana - każde 27 centymetrów odpowiada 111 rzeczywistym kilometrom. Stała się popularną atrakcją rodzinną w regionie Viborg, ponieważ odwiedzający mogą grać w minigolfa wzdłuż brzegu i wiosłować łódkami w miniaturowym Oceanie Spokojnym.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Søren Poulsens Vej 5
Hobro, 9500
Dania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.