Współrzędne geograficzne:
51°3'24"N, 3°43'16"E

Migające Latarnie Ai Nati Oggi

Odwiedzając zamek hrabiego (Gravensteen) w Gandawie / Ghent, można zobaczyć staromodne latarnie uliczne na pobliskim kwadratowym rynku Sint-Veerleplein, które świecą nie rytmicznie, tylko raz na jakiś czas. Nie są to ani sztuczki, ani też nie musicie ostrzegać elektryków miejskich - nagłe ściemnienie i rozjaśnianie lamp dzieje się w bardzo specjalnym celu.

We współpracy z Radą Miasta Gandawy artysta Alberto Garutti wymyślił i zintegrował swoje dzieło Ai Nati Oggi ("Dla tych, którzy dziś się urodzili") bezpośrednio w infrastrukturze miasta. Za każdym razem, gdy dziecko rodzi się na jednym z oddziałów położniczych w Gandawie (Ghent), rodzice mają możliwość naciśnięcia przycisku podłączonego do lamp ulicznych, co z kolei powoduje, że migają. W ten sposób dzieło sztuki nie zajmuje fizycznej przestrzeni, ale wytwarzany przez niego efekt zagłębia się w zbiorową świadomość mieszkańców miasta.

Fala światła stanowi piękny sposób na dzielenie się radością nowych rodziców z całym miastem, cichym świadectwem narodzin, które widzą wszyscy wypełniający popularny plac i puby w pobliżu. Światła symbolizują nadzieję dla przyszłego pokolenia, jednocześnie zmieniając przyszłą historię placu linii ulicznych, ponieważ plac ten był używany do egzekucji przez całe średniowiecze.

Mały kamień w Sint-Veerleplein napisany w trzech językach objaśnia pojęcie Ai Natti Oggi turystom. Dla tych jednak, którzy nie doczytają przeznaczenia i specjalnego działania lamp, palą się one na tyle długo, aby im przerwać zwiedzanie miasta i zatrzymać ich na chwilę. Po chwili, nieświadomi tego, że pławili się w czyjejś wszechogarniającej radości, ruszają dalej.

Lokalizacja

Migające Latarnie Ai Nati Oggi w Gandawie (Ghent) w Belgii znajdują się na kwadratowym placu Sint-Veerleplein, tuż obok zamku hrabiego (Gravensteen).

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

1-13 Sint-Veerleplein
Ghent
Belgia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.