Współrzędne geograficzne:
9°18'45"N, 42°7'21"E

Miejskie Hieny w Harar

Na wzgórzu we wschodnich wyżynach Etiopii stoi starożytne otoczone murem miasto Harar. Wzdłuż podstawy ściany muru znajdują się małe drzwi, zbudowane kilka wieków temu, aby umożliwić najbardziej niezwykłym mieszkańcom miasta - hienom - wchodzenie i wychodzenie.

Miasto Harar otrzymało Nagrodę Miasta Pokoju UNESCO w 2003 roku ze względu na harmonijne relacje między lokalnymi wyznawcami islamu, etiopskimi prawosławnymi i katolikami. Mieszkańcy mają równie serdeczne relacje z cętkowanymi hienami, które w nocy wchodzą do miasta, aby zjeść resztki jedzenia i inne odpady organiczne z wysypiska śmieci i rynku.

Niektórzy datują, że politykaa otwartych drzwi w odniesieniu do hien istnieje w Harar w Etiopii od 200 lat, inni że od 500 lat. Powszechnie akceptowaną historią tradycji jest to, że podczas głodu hieny otaczające sawanny stały się agresywne w stosunku do zwierząt gospodarskich i ludzi. Lokalni władcy zdecydowali, że jeśli zostawią hienom jedzenie, zwierzęta będą zadowolone i przestaną napadać. Ponieważ hieny są oportunistycznymi padlinożercami, z czasem wzajemnie korzystne aspekty tego układu stały się jasne również dla nich.

Od lat 60-tych tzw. "Człowiek Hiena" zaczął karmić zwierzęta podczas nocnych pokazów dla turystów. Chociaż handel w Harar spada, wciąż jeszcze istnieje. Chociaż odwiedzające miassto hieny są na ogół przyzwyczajone do ludzi, warto pamiętać, że nadal są dzikimi i niebezpiecznymi zwierzętami.

Odwiedzający, którzy mają tzw. "waraba nasib" ("szczęście hieny"), aby pojawić się w Dniu Ashury, muzułmańskim festiwalu w dziesiąty dzień Muharrama, zobaczą, jak hieny przewidują przyszłość. Tej nocy, w świątyniach poza miastem, hieny są karmione specjalną owsianką, a sposób, w jaki pożerają posiłek, mówi, że dostatek będzie pomyślny dla miasta w nadchodzącym roku. Lub nie.

Informacje dodatkowe

Aby zobaczyć Miejskie Hieny w Harar, warto zarezerwować lokalnego przewodnika, który oprowadzi Was po okolicy oraz będzie wiedział, kiedy nastąpi karmienie.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Harar
Etiopia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.