Miecz w kamieniu w kaplicy Montesiepi

Każdy zna historię o Excaliburze i królu Arturze, który w legendzie wyciągnął miecz ze skały. Jednak mało kto wie, że prawdziwy świat również takowy miecz posiada, choć mało prawdopodobne, aby ktoś go wyzwolił z kamienia. A znajduje się on we Włoszech, w kaplicy Montesiepi w Toskanii.

Historia miecza w kamieniu w kaplicy Montesiepi zaczyna się od osoby Galgano Guidotti, który urodził się w 1148 roku w pobliżu Chiusdino. Po spędzeniu młodości jako bogaty rycerz, w 1180 roku Giudotti postanowił podążać za słowami Jezusa, został pustelnikiem i zamieszkał w pobliżu swojego rodzinnego miasta.

Wkrótce zaczął doświadczać wizji Archanioła Michała, który prowadził go do Boga i dwunastu apostołów na wzgórzu Monte Siepi. W jednej z wizji Michał powiedział Giudottiemu, aby wyrzekł się wszystkich swoich ziemskich posiadłości. Galgano odpowiedział, że byłoby to tak trudne, jak wbicie miecza w skałę, i aby poprzeć swoje słowa, uderzył swoją bronią w pobliski kamień. Ku jego zdziwieniu skała ustąpiła, a miecz wbił się w nią jak w masło.

Niedługo potem koń poprowadził Giudottiego na sam szczyt wzgórza, które pojawiało się w jego wizjach. Chciał on zbudować tam krzyż, jednak z braku drewna postanowił sprawdzić raz jeszcze, czy jego miecz wbije się w skałę. I dokładnie jak w wizji miecz wbił się w kamień i miłtam zostać do końca świata.

Rok później Giudotti zmarł, a w 1185 roku Papież Luciusz III ogłosił go świętym, a wokół wzgórza z mieczem zbudowano kaplicę Montesiepi.

Legendy głoszą, że niezliczeni ludzie próbowali ukraść wbity w skałę miecz. W kaplicy znajdziemy na przykład zmumifikowane ręce złodzieja, który próbował wyrwać miecz i został nagle zabity przez dzikie wilki. Nie wiadomo, dlaczego przetrwały tylko ręce, ale służą one jako ostrzeżenie niedoszłym porywaczom mieczy. Obecnie miecz jest chroniony nie tylko przez zmumifikowane ręce, ale także przez przezroczystą kopułę.

Podczas, gdy miecz był przez lata uważany za fałszywy, ostatnie badania wykazały, że metal i styl miecza datuje się rzeczywiście na koniec XII wieku. I choć te badania nie weryfikują legendy związanej z historią miecza, to rzeczywiście przypada ona na okres życia Saint Galgano Giudottiego.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Località San Galgano
Chiusdino, 53012
Włochy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.