Leif the Lucky: Most Między Kontynentami

Islandia powoli dzieli się na pół.

W tempie 2,5 centymetra na rok, grzbiet środkowoatlantycki rozrywa płyty tektoniczne Ameryki Północnej i Eurazji. Podczas gdy większość tego procesu dzieje się głęboko na dnie oceanu, w Islandii grzbiet – główna granica płyt tektonicznych, która znajduje się między płytami północnoamerykańskimi i eurazjatyckimi – przebiega przez sam środek wyspy.

Dzięki temu, na Islandii widać dużą szczelinę biegnącą przez ląd i rozłupującą formacje skalne. W niesamowitym, nieziemskim krajobrazie rozległych pól lawy na półwyspie Reykjanes, „Most między kontynentami” przecina jedną z tych szczelin utworzonych przez grzbiet środkowoatlantycki. Miejsce to znane jest także pod nazwą „Midlina”.

Most, który łączy oba brzegi, zwany jest także „Leif the Lucky”, na cześć słynnego odkrywcy Leifa Ericsona, który był znany jako pierwszy Islandczyk, który postawił stopę w Ameryce Północnej ponad 1000 lat temu. Służy również jako symbol połączenia między dwoma kontynentami, Europą i Ameryką Północną, nowym i starym światem.

W połowie mostu znajduje się tablica z napisem „Most między kontynentami”, która służy jako granica między płytą euroazjatycką a płytą północnoamerykańską. Dwie strony są oznaczone napisami: „Witamy w Ameryce” oraz „Witamy w Europie”.

Pomimo epickiego uczucia, jakiego możemy doświadczyć podczas przechodzenia przez granice kontynentalne, tak stare jak Ziemia, granica ta jest jednak całkowicie symboliczna.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Islandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.