Współrzędne geograficzne:
30°2'45"N, 31°17'7"E

Miasto Śmieci Manshiyat Naser w Kairze

Manshiyat Naser, lub bardziej znana nazwa, Miasto Śmieci, to dzielnica slumsów o populacji około 60 000 mieszkańców na obrzeżach wzgórz Moqattam, w rozległym obszarze metropolitalnym Kairu w Egipcie.

Dzielnica Śmieci Manshiyat Naser wyróżnia się tym, że prawie wszystkie jej obszary są pokryte śmieciami, w tym ulice i dachy domów. Te stosy śmieci są wynikiem polityki miasta Kair, które nigdy nie ustanowiło wydajnego systemu zbierania śmieci, mimo że liczy prawie 20 milionów mieszkańców.

Mieszkańcy Manshiyat Naser, głównie koptyjscy chrześcijanie, wypełnili tę lukę przez ostatnie 70 lat. Ci nieformalni zbieracze śmieci, zwani Zabbaleenami lub po prostu "Ludzie Śmieci", zbierają śmieci mieszkańców Kairu w ramach usługi "door to door" za niewielką opłatą, a następnie transportują je wózkami na osiołkach lub pick-upami do swoich domów w Manshiyat Naser w Kairze . Po powrocie do domu sortują śmieci w celu recyklingu. Zbieranie śmieci to tradycyjnie praca mężczyzn, podczas gdy kobiety i dzieci je sortują.

Chociaż przestarzała na pierwszy rzut oka, wydajność systemu recyklingu Zabbaleen'ów w Mieście Śmieci Manshiyat Naser jest niezwykła. Prawie 90 procent śmieci jest poddawanych recyklingowi, co stanowi czterokrotność tego, co produkuje większość zachodnich firm zajmujących się recyklingiem.

Warunki życia w Manshiyat Naser są złe, a sytuacja życiowa mieszkańców jest zaskakująco niezdrowa. Ale w ostatnich latach życie Zabbaleen'ów pogorszyło się w wyniku dwóch decyzji władz miejskich w Kairze. W 2003 roku rząd wynajął prywatne firmy do wywozu śmieci, z którymi dziś Zabbaleeni z Miasta Śmieci w Kairze (Egipt) muszą konkurować.

Sześć lat później, w ramach środka zapobiegawczego przed groźbą wybuchu świńskiej grypy, rząd w Kairze nakazał ubicie wszystkich 350 000 świń w Manshiyat Naser. Tradycyjnie świnie zawsze były ważnym czynnikiem w życiu Zabbaleenów, ponieważ usuwały one ze śmieci wszystkie odpady organiczne, a ich mięso sprzedawano później hotelom i restauracjom obsługującym turystów niemuzułmańskich.

Miasto śmieci i dzielnica Manshiyat Naser w Kairze zyskały wiele uwagi po wydaniu filmu dokumentalnego Garbage Dreams z 2009 roku, który zdobył nagrodę Al Gore Reel Current Award. Od czasu premiery filmu Manshiyat Naser stał się nietypową atrakcją turystyczną dla poszukiwaczy przygód.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Manshiyat Naser
Cairo
Egipt
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.