Miasto Inwa (Mjanma)

Przez 360 lat w ciągu pięciu stuleci Inwa (Mjanma) była stolicą kolejnych królestw birmańskich. Następnie, w 1839 roku, została zniszczona przez trzęsienia ziemi, a następnie opuszczona. Koło fortuny obraca się dla nas wszystkich, zarówno dla ludzi, jak i dla miast.

Inwa - pisana również Innwa, znana w klasycznym języku pali jako Ratanapura (tzw. "Miasto klejnotów") i znana lokalnie jako Awa lub Ava - została założona w 1365 roku. Położona u zbiegu rzek Irrawaddy i Myitnge na sztucznej wyspie utworzonej przez Kanał łączący dwie rzeki, miasto Inwa zostało zbudowane jako stolica nowo zjednoczonego królestwa, które stało się znane jako Królestwo Ava. I tak pozostało przez 190 lat, służąc nie tylko jako siedziba władzy w Górnej Birmie, ale także jako centrum kwitnącego okresu literatury birmańskiej.

W 1555 roku Królestwo Ava upadło. Jednak miasto Inwa i jego prestiż polityczny przetrwały, służąc jako stolica całej Birmy od 1599 do 1613 roku, potem ponownie od 1635 do 1752 roku, a następnie od 1765 do 1783 roku. Następnie znowu od 1821 do 1842 roku.

Wspomniana seria niszczycielskich trzęsień ziemi nawiedziła miasto 22 marca 1839 roku. Ucierpiał cały region, ale stolica została szczególnie dotknięta. Chociaż Inwa została kilkakrotnie zniszczona i odbudowana w ciągu swojej długiej historii, tym razem tak nie było. Miasto nie zostało odbudowane, a stolica została oficjalnie przeniesiona do Amarapury 10 lutego 1842 roku. Opuszczone miasto Inwa w Myanmarze (Birma) pozostawiono żywiołom.

Dawne miasto cesarskie jest teraz terenem wiejskim, na którym pasą się zwierzęta gospodarskie, a farmerzy zbierają plony pośród pozostałości pagód, wież pałacowych, klasztorów i masywnych murów miejskich, które niegdyś tworzyły zarys siedzącego lwa. Jeden z klasztorów - Bagaya Kyaung, górująca budowla zbudowana w całości z drewna tekowego - jest dziś nadal używana jako klasztor i szkoła. Lokalni przewodnicy organizują wycieczki po terenie powozem konnym.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Inn Wa
Myanmar (Birma)
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.