Miasto labiryntów Fes el-Bali

Labirynt 9400 krętych uliczek w Fes el-Bali, dzielnicy miasta Fez w Maroku, jest zdecydowanie zbyt wąski dla samochodów i zbyt zatłoczony, by poruszać się po nim inaczej niż pieszo. Ta labiryntowa struktura dała Fes el-Bali wyróżnienie jako największa na świecie strefa wolna od samochodów.

Fes el-Bali (miasto Fez, Maroko) jest także największym zachowanym średniowiecznym miastem na świecie. Na ulicach tłoczą się sklepy i stragany, meczety i madrasas (szkoły islamskie) oraz kupcy sprzedający przyprawy i świeże kawałki mięsa. Wędrując uliczkami Fes el-Bali, jednej z trzech głównych dzielnic miasta Fez, natkniecie się na dziesiątki skórzanych garbarni i miejsc modlitwy, a także stragany ze świeżymi owocami i sztuczkami dla turystów.

Miasto Fes el-Bali wywodzi swoją historię z czasów dynastii Idrisidów, gdzie służyło jako stolica od 789 do 808 naszej ery. Co więcej, jest tu najstarszy uniwersytet na świecie, Uniwersytet Al-Karaouine, który można zwiedzić (jeśli uda się Wam go znaleźć, gdyż schowany jest w samym sercu medyny).

Łatwo się tutaj zgubić, ponieważ medyna jest naprawdę ogromna, a ustalenie pozycji i znalezienie odpowiedniego oznakowania może być trudne. Ale jest to też część zabawy - nigdy nie wiadomo, gdzie możemy skończyć. W samych alejkach ukryte są małe hotele i pensjonaty, a coś, co wydaje się ciemnym, zakurzonym rogiem, może otworzyć się na wielką, wyłożoną kafelkami przestrzeń z wysokimi sufitami i ozdobnymi rzeźbami z drewna.

Dzielnica Fes el-Bali w mieście Fez została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1981 roku. Jedną z jej najbardziej charakterystycznych ikon jest "Niebieska Brama", znana również jako Bab Bou Jeloud, która prowadzi do części miasta wyłączonej z ruchu samochodowego.

Wystarczy jednak wyjść poza Fes-el Bali, a odkryjecie zupełnie inną stronę miasta, z samochodami i dworcami autobusowymi oraz fast foodami. Gdy pospacerujecie trochę dalej, będziecie iść wzdłuż rozpadających się murów, które kiedyś otaczały całe miasto. Patrząc z góry i z daleka na serce Fes el-Bali, zobaczycie je z nowej perspektywy, jak naprawdę gęste i kolorowe jest to starożytne miasto.

Informacje praktyczne

Tylko medyna Fes el-Bali w Maroko, stara część miasta Fez, ma kultowe kręte zaułki, więc upewnijcie się, że Wasze zakwaterowanie znajduje się właśnie tu. Tzw. "Riady" to zwykle bardziej wyszukane pensjonaty, gdyż słowo "riad" pochodzi od arabskiego słowa "ogród". Zazwyczaj są one większe i wspanialsze niż inne hotele i pensjonaty dla turystów. Przewodniki podróżnicze i mapy są wysoce zalecane do poruszania się po medynie Fes el-Bali.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Fez
Maroko
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.