Meteora i Monastyry

Kościół prawosławny zawsze miał talent do wybierania spektakularnych miejsc dla swoich świętych budynków i cerkwi, a Meteora w Grecji nie jest wyjątkiem, prześciga wręcz całą resztę swoją spektakularnością.

Nawet jeśli nie byłby to drugi najważniejszy kompleks klasztorny w Grecji, Meteory nadal byłyby miejscem godnym podziwu. U podnóża gór Pindos, nad centralnymi greckimi równinami Tesalii, znajduje się szereg cudów geologicznych, które wystają z ziemi. Nazwa Meteora oznacza "zawieszone w powietrzu" lub "zawieszone skały" i jest to właściwe określenie. Wiatr, woda i surowe temperatury wykroiły szereg gigantycznych filarów z piaskowca, niektóre z nich mają setki metrów wysokości.

Pierwsi mnisi pustelnicy pojawili się na tym terenie już w XI wieku, jednak kompleks klasztorny zaczął kwitnąć dopiero po podboju imperium bizantyjskiego w 1453 roku przez Otomanów. Z powodu prześladowań i strachu przed Turkami, ortodoksyjni mnisi szukali schronienia w coraz bardziej odległych miejscach . Czy jest lepsze miejsce na założenie klasztoru jak Meteora, co czasem było tłumaczone jak "miejsce ponad niebem"?

Aby dostać się do klasztoru, trzeba było najpierw wspiąć się po szeregu drabin połączonych ze sobą lub przejść przez dużą sieć. Według mnichów liny do Meteory były wymieniane dopiero, "kiedy Bóg pozwoli im się porwać".

Dzisiejsze drogi do klasztorów na Meteorach w Grecji zostały wyryte w skale, został też zbudowany  most z pobliskiego płaskowyżu. W szczytowym okresie kompleks obejmował 20 klasztorów, ale tylko sześć z nich pozostało do dziś. Pięć z nich przyjmuje jedynie mężczyzn, a szósty jedynie kobiety. Wielka Meteora jest największą i najczęściej odwiedzaną przez turystów świątynią. Roussanou znajduje się na stosunkowo mniejszej skale, co czyni go doskonałym punktem na spektakularne zdjęcia klasztoru Varlaam i kościoła Metamorfosis.

Co warto wiedzieć przed podróżą do Meteorów

Każdy klasztor ma nieco inne godziny otwarcia, więc jeśli zamierzacie odwiedzić wszystkie 6 klasztorów, konieczne jest zaplanowanie kolejności i godzin odwiedzin. Odpowiedni strój jest wymagany, spódnice poniżej długości kolan dla kobiet i długie spodnie dla mężczyzn.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Lefkosias
Kalabaka, 422 00
Grecja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.