Meczet Sułtana Omar Ali Saifuddin

Meczet Sułtana Omara Ali Saifuddina to niesamowite miejsce nad rzeką Brunei i tak zwana wioska na wodzie Kampong Ayer. Meczet zbudowany na sztucznej lagunie nad brzegiem rzeki wydaje się początkowo bardziej atrakcją niż miejscem kultu. Jednak jest to dalekie od prawdy, gdyż okazały meczet został w rzeczywistości zaprojektowany wyłącznie na potrzeby modlitwy do Allaha.

Z okolic Bandar Seri Begawan, stolicy Brunei, złota kopuła meczetu lśni na nocnym niebie. Chociaż populacja w kraju wynosi zaledwie 400 000 ludzi, 2/3 populacji Brunei przestrzega islamu, a jej prawa oparte są na szariacie. Kraj jest niezwykle dumny ze swojej populacji muzułmańskiej, a złoty meczet został zbudowany dla uczczenia tego.

Sułtan Bruni, który wydał na meczet około 5 milionów dolarów, nie szczędził pieniędzy: importowane włoskie marmurowe filary i podłogi, granit z Szanghaju, kryształowe żyrandole z Anglii, ozdobne dywany z Arabii Saudyjskiej i główna kopuła z czystego złota.

Chociaż krzykliwa zewnętrzna strona meczetu Omar Ali Saifuddin w Brunei i uroczysta łódź w osobistej lagunie wydają się niemal chwytliwe w ich pozornym pragnieniu przyciągnięcia turystów, prawdziwy cel meczetu staje się jasny, gdy odwiedzający zdają sobie sprawę, że nie mogą wejść do środka, chyba że planują modlić się do Allaha. Pomimo zakazu wstępu dla nie-muzułmanów, meczet jest nadal jedną z najpiękniejszych budowli w kraju i przez większość uznany za najpiękniejszy meczet w Azji Południowo-Wschodniej.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Sultan Omar Ali Saifuddin Mosque
Bandar Seri Begawan
Brunei
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.