Meczet Atiq

Dwa pnie palm oznaczają wejście do jednego z najciekawszych meczetów w Libii, Meczetu Atiq. Bielona budowla z cegły mułowej pochodzi z VII wieku i witała muzułmańskich pielgrzymów oraz szlaki karawan, które przecinały ten obszar przez wieki. W czasach rozkwitu szlaków handlowych karawan na Saharze, miasto Awjilah, będące oazą, było ważnym przystankiem w drodze na wybrzeże Cyrenajczyków, przyciągając podróżników z całego starożytnego świata do meczetu.

Dziewięć drzwi zapewnia dostęp do domu modlitwy, który prowadzi do labiryntu filarów i łuków wewnątrz, zajmujących powierzchnię ponad 400 metrów kwadratowych. Jednak zewnętrzna część budynku jest jeszcze bardziej niezwykła i ma 21 śnieżnobiałych stożkowych kopuł w kształcie uli. Ule dominują nad panoramą starego miasta Awjilah, które zostało pięknie odrestaurowane w 2006 roku, po tym, jak miasto stało się jednym z najwygodniejszych miejsc do oglądania zaćmienia słońca w marcu 2006 roku.

Informacje dodatkowe

Meczet Atiq znajduje się w mieście Awjilah, al-Wahat, Libia. Uwaga: Nie wiadomo, czy meczet Atiq i miasto Awjilah nie zostało uszkodzone w wojnie domowej, która wybuchła w Libii w 2011 roku.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Awjilah
Ajdabiya
Libia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.