Dzielnica żydowska Me’a Sze’arim (Meah Shearim)

Dzielnica żydowska Me’a Sze’arim (Meah Shearim), znana ze ściennyych napisów w języku hebrajskim i angielskim z wyszczególnieniem rygorystycznych zasad ubioru i twardego podejścia do moralności publicznej, może być uważana za najbardziej ideologicznie wyjątkową dzielnicę dzisiejszej zachodniej Jerozolimy.

Ta społeczność jest zamieszkana wyłącznie przez ultraortodoksyjnych haredimów miasta - łatwo rozpoznawalnych przez czarne garnitury z dopasowanymi czapkami, pełnymi brodami i długimi, kręconymi bocznymi zamkami zwanymi peye. Każde mieszkanie znajduje się w odległości spaceru od synagogi, a w szabat jazda wąskimi uliczkami jest nielegalna.

Aby odwiedzić dzielnicę żydowską Me’a Sze’arim w Jerozolimie, należy podróżować w grupach nie większych niż trzy lub cztery osoby, gdyż zgodnie z opublikowanymi znakami oczywiste grupy turystyczne "poważnie obrażają mieszkańców". Okolica jest ściśle podzielona ze względu na płeć, więc mężczyźni i kobiety powinni być dyskretni, jeśli chodzą lub rozmawiają razem.

Kobiety powinny nosić ciemne, konserwatywne kolory, długie rękawy i długie spódnice, w przeciwnym wypadku narażają się na karę publiczną. Podobnie mężczyźni powinni zakrywać głowy kippami (jarmułkami). Można poczuć się wykluczonym, gdy tylko wejdzie się do środka dzielnicy - każdy, kto nie jest częścią zwartej społeczności, najwyraźniej tu nie pasuje - i lepiej rozumie się atmosferę ultrareligijną. Jednak żydowskie święte teksty, przedmioty rytualne, sam klimat i pyszne tradycyjne wypieki są warte, aby zajrzeć do dzielnicy żydowskiej Me’a Sze’arim (Meah Shearim) w Jerozolimie (Izrael).

Jak tu dojechać

Poproś dowolnego taksówkarza w zachodniej Jerozolimie, aby zabrał Cię do Kikkar Shabbat w Me’a Sze’arim (nie płać więcej niż pięć szekli za przewóz, jeśli już jesteś w mieście). Wszyscy w mieście znają tę społeczność.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Jerozolima
Izrael
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.