Mauzoleum 72 Męczenników

Zanim istniała Republika Chińska, a przed Chińską Republiką Ludową, istniała dynastia cesarska. Dynastia trwała tysiące lat, więc obalenie jej nie było łatwym zadaniem. W czasie buntu i jednej z takich prób wiele osób straciło życie. Aby ich uczcić, w parku Huanghuagang (Guangzhou, Chiny) zbudowano Mauzoleum 72 Męczenników.

Podczas drugiego powstania w Kantonie w kwietniu 1911 roku prawie stu rewolucjonistów szturmowało rezydencję lokalnego namiestnika. Z początku wydawało się, że odniosą zwycięstwo, ale wraz z przybyciem kolejnych żołnierzy cesarskich zostali ostatecznie zabici. Znaleziono 86 ciał, z czego 72 zidentyfikowano. Zostali pochowani razem w pobliżu miejsca, w którym zginęli, a wielki grobowiec i pomnik Mauzoleum 72 Męczenników przypominają odwiedzającym o ofiarach, jakie poczynili, aby wprowadzić Chiny do współczesnego świata.

Rewolucja była brudnym biznesem, a historia małej Statuy Wolności na szczycie grobowca była równie skomplikowana. Statua jako symbol rewolucji i wolności została początkowo doceniona przez tych, którzy obalili dynastię, ale w 1936 roku została zdecydowanie usunięta i zastąpiona przez rządowy symbol słońca i nieba. Dopiero w 1949 roku, po wyzwoleniu Kantonu, usunięto emblemat partii politycznej i ponownie zainstalowano Statuę Wolności, ale młotek w dłoni posągu zamieniono na karabin, który ma symbolizować słynny cytat Mao, że "siła polityczna rośnie lufy pistoletu".

Podczas chaosu rewolucji kulturalnej w latach 60-tych i 70-tych statua w Mauzoleum 72 Męczenników w Guangzhou została ponownie usunięta, początkowo zastąpiona tylko pochodnią, która ostatecznie została zdjęta. Pomnik został następnie pozostawiony pusty i w dużej mierze opuszczony. W 1981 roku miasto zainwestowało w nową Statuę Wolności, która została zbudowana, aby być bardziej podobna do tej w Nowym Jorku.

Obecnie wielu poróżnych przyjeżdża tu, aby zobaczyć Mauzoleum 72 Męczenników w Guangzhou, Chiny.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Guangzhou
Chiny
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.