Starożytna Twierdza Masada

Żołnierze wprowadzani do izraelskich sił zbrojnych składają swoją przysięgę w różnych miejscach w kraju, jednak przyrzeczenie to zawsze kończy się tekstem „Masada nie upadnie ponownie”.

Historia tej przysięgi sięga ponad 2000 lat, aż do pierwszego wieku przed naszą erą. Masada, oszałamiająca naturalna forteca na izraelskiej pustyni Judejskiej, została zbudowana w stylu rzymskim przez Heroda, króla Judei, między 37 a 31 rokiem pne. Umieszczony 450 metrów nad Morzem Martwym z jednej strony i otoczony przez pustynię po drugiej stronie, kompleks obronny miał być schronieniem króla. Zaprojektowano go tak, aby w jego skład wchodził prywatny pałac, a także centra administracyjne, magazyny i zbrojownia.

Kilka dziesięcioleci po śmierci Heroda grupa Żydów buntujących się przeciwko Rzymianom zaatakowała rzymski garnizon w Masadzie i założyła tam swoją bazę. Dołączyły do nich rodziny żydowskich Zelotów, którzy uciekali przed kłopotami w Jerozolimie. Przez trzy lata grupie udawało się bronić fortecy przed Rzymianami, ale w 73 roku Rzymianie oblegli Masadę, budując rampę wokół murów i uderzając w bariery, aż powstała w nich dziura.

Ludność Żydów wewnątrz wiedziała, że nie ma możliwości ucieczki i postanowiła się zabić, aby uniknąć schwytania przez wroga. Losowali, by zdecydować, kto kogo zabije, dopóki tylko 10 ludzi nie pozostało przy życiu, po czym zabili samych siebie. Kiedy Rzymianie w końcu weszli do kompleksu, znaleźli prawie 1000 zwłok. Oblężenie Masady było jednym z ostatnich wydarzeń pierwszej wojny żydowsko-rzymskiej.

Po tym, jak przez któtki okres forteca Masada w Izraelu była wykorzystywana jako miejsce ucieczki dla bizantyjskich mnichów w VI wieku, twierdza pozostała nietknięta przez ponad trzynaście wieków, a wszelkie oznaki zamieszkiwania przez ludzi powoli znikały. Dopiero w XIX wieku odkryto ją na nowo, a szczegółowe wykopaliska przeprowadzono jeszcze później. Obiekt stał się przejmującym symbolem walki narodu żydowskiego z uciskiem rzymskiego najeźdźcy.

Obecnie odrestaurowano pozostałości wielu budynków w kompleksie, w tym prywatny pałac Heroda z wiszącymi tarasami, łaźnie z zachowanymi mozaikami i malowidłami ściennymi, synagogę oraz rampę oblężniczą i obóz założony przez Rzymian. Wszystko to jest świadectwem roli fortecy w historii Izraela. Należy jednak pamiętać, że współcześni archeolodzy i historycy nie osiągnęli jeszcze ostatecznego konsensusu co do prawdziwej historii upadku Masady.

Masada w Izraelu, informacje praktyczne

Podobnie jak wiele innych miejsc w Izraelu, do fortecy Masada najlepiej dojechać samochodem. Można wspiąć się na szczyt Masady, ale regularnie kursują też kolejki linowe. Raz będąc na górze, można po warowni wędrować do woli. Latem jest tu niewiarygodnie gorąco, a odsłonięty jasny kamień bardzo razi po oczach.

Istnieje kilka sposobów dotarcia do stanowiska archeologicznego na szczycie góry. Dostępna jest kolejka linowa, która zabiera ludzi na szczyt. Inną opcją jest tzw. "Ścieżkę Węża", która jest o wiele bardziej ambitną trasą, jednak w nagrodę dostajemy przepiękne widoki na Morze Martwe (warto udać się nią rano i zobaczyć wschód słońca nad wodą).

Dla prawdziwych wędrownych zapaleńców znajdzie się też trasa całodniowa. Trzeba wejść na górę starożytną ścieżką o nazwie "Biegacze", odwiedzić Masadę, po czym zejść przez górę Elzar. Po drodze zobaczymy ruiny kilku rzymskich obozów oblężniczych oraz zobaczymy fortecę Masada pod różnymi kątami.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Masada
Izrael
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.