Współrzędne geograficzne:
38°51'46"N, 104°54'43"W

Domy w Klifach Manitou

Manitou Cliff Dwellings, położone kilka kilometrów na zachód od Colorado Springs w stanie Kolorado, to nieprawdziwa indiańska wioska zbudowana na wzór bardziej znanych ruin Parku Narodowego Mesa Verde.

Ta atrakcja turystyczna, mająca już ponad 100 lat, zaczęła się od dziennikarki z Colorado Springs - konserwatora zabytków o nazwisku Virginia McClurg. W 1889 roku, po kilku wizytach w wciąż jeszcze nieodkrytym kraju Mesa Verde, McClurg i inna konserwatorka Lucy Peabody założyły Stowarzyszenie Mieszkańców Kolorado. Ich celem była ochrona Mesa Verde przed wandalami poprzez przekształcenie jej w park narodowy.

Trwało to ponad dziesięć lat. Po dwóch nieudanych próbach przepchnięcia ustawy parku narodowego w Kongresie, McClurg zrezygnowała z walki. Zamiast tego zdecydowała się zdobyć poparcie do przekształcenia Mesa Verde w park stanowy. Jednak Peabody nadal promowała ideę parku narodowego i wkrótce kobiety przestały ze sobą współpracować.

Mesa Verde rzeczywiście stało się parkiem narodowym w 1906 roku, pozostawiając McClurg po złej stronie historii. W odpowiedzi, wycofała się do Colorado Springs, wynajęła ludzi, aby wciągnęli ponad milion ton skał z rozebranych domów skalnych w pobliżu Mesa Verde i kazała im odbudować ruiny pod czerwonym skalistym urwiskiem na północ od Manitou Springs. Stąd też nazwa Manitou Cliff Dwellings (Domy w Klifach Manitou) w Kolorado.

Co ciekawe, pomimo 100-letniej historii Manitou Cliff Dwellings, wielu odwiedzających nie zastanawia się, czy to, co widzieli, było prawdziwą wioską indiańską, czy nie.

Jak dojechać do domów na klifach Manitou Cliff Dwellings?

Kierujcie się autostradą U.S. Highway 24 z Colorado Springs  na zachód i wypatrujcie znaków po prawej stronie.

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

10 Cliff Road
Manitou Springs, Colorado, 80829
Stany Zjednoczone
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.