Współrzędne geograficzne:
46°48'38"N, 71°12'12"W

Malowidła z Miasta Quebec

Ilustrowane historie w żywych kolorach i wielkiej szczegółowości pokrywają fasady niegdyś starych budynków w okolicach miasta Quebec. Ukazują one najważniejsze wydarzenia, które składają się na jedno z najstarszych miast w Ameryce Północnej.

Postrewolucyjne malowidła z lat dwudziestych przedostały się z Meksyku do Ameryki Północnej. Zamiast śledzić wszelkie trendy artystyczne, murale przyjęły estetykę lokalnych kultur. Freski w Quebecu wykorzystują starożytną metodę malowania, aby zachować osoby i wydarzenia z jej 400-letniej historii.

Pierwszy mural, Fresque des Québécois, został ukończony w 1999 roku. Pozostałe zostały namalowane przez Cité Création (kolektyw artystyczny odpowiedzialny za ponad 650 fresków na murach od 1978 roku) oraz innych Quebecowych artystów takich jak Hélène Fleury, Marie-Chantal Lachance i Pierre Laforest (przekształcili oni chociażby ścianę bez okien w domu Soumande House na Notre-Dame w trójwymiarowy krajobraz miasta z charakterystycznymi postaciami z historii miasta Quebec).

W całym regionie znajduje się około 20 murali, z których każdy ilustruje swój własny okres lub aspekt historii miasta. La Fresque du Petit-Champlain przedstawia rybołówstwo i handel morski jako serce gospodarki, wraz z 1682 pożarem i obsunięciem ziemi w 1889 roku. La Fresque de la Bibliothéque Gabrielle-Roy obejmuje kluczowe momenty w literaturze. Les Fresques des Piliers są jedynymi, które nie są związane z jakimś historycznym wydarzeniem. Są namalowane na kilku filarach pod autostradą Dufferin-Montmorency. Ukończone w latach 2000-2002, przedstawiają eklektyczne sceny z cyrku, baśni i katedry.

Trwający projekt nie ma oficjalnej promocji, ale murale wciąż przyciągają coraz więcej turystów do tego obszaru - około 2,5 miliona rocznie, jak podaje biuro turystyczne Quebec. Prawdziwe poczucie tożsamości kulturowej jest dzięki nim zachowane. Rzeczy, które miały upamiętnić dziedzictwo regionu, stały się ważną częścią samego dziedzictwa.

Co warto wiedzieć o malowidłach z Miasta Quebec

Adres podany jest dla fresku La Fresque du Petit-Champlain. Inne murale znajdują się w całym mieście Quebec i okolicach.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

102 Rue du Petit Champlain
Québec City, Québec
Kanada
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.