Współrzędne geograficzne:
50°13'59"N, 20°51'0"E

Malowana Wieś Zalipie

Piece, stodoły, budy, domy, studnie, klatki dla kurczaków, most, iwięcej. Jeśli coś znajduje się w małej polskiej miejscowości Zalipie, prawdopodobnie są na niej namalowane kwiaty.

Znana jako "Malowana wioska", niemal każda odkryta powierzchnia w wiosce, czy to kamień czy drewno, została ozdobiona skomplikowanymi motywami kwiatowymi w tradycji sięgającej prawie stu lat. Mówi ona, że zwyczaj malowania kwiatów na ścianach zaczął się w czasach, gdy sadza i dym wydobywały się z małych pieców opalanych drewnem. Gdy czarne ślady z sadzy pojawiły się na wewnętrznych i zewnętrznych ścianach domów w Zalipiu, kobiety po prostu przykrywały je malowanymi kwiatami. Na początku robiono nawet własne pędzle z krowich włosów i farbę z tłuszczu kuchennego i barwnika.

Do końca stulecia piece na świecie zastąpiono kominami i czystszą nowoczesną wentylacją, eliminując praktyczną potrzebę takiej tradycji, jednak ta zamiast zaniknąć, stała się jedynie bardziej dopracowana. W tym czasie tradycja dekoracyjna była już częścią tożsamości wsi Zalipie, a wraz z pojawieniem się lepszych farb i bardziej zróżnicowanych kolorów, rustykalne kwiatowe wzory rozszerzyły się do misternych ilustracji winorośli akcentowanych żywymi kwiatami w każdym kolorze tęczy. Obrazy zaczęły się również rozprzestrzeniać ze ścian prywatnych domów na prawie każdą pustą powierzchnię.

W Malowanej Wsi Zalipie w Polsce znajduje się także jeden wyjątkowo ozdobiony budynek, w którym znajduje się muzeum.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Zalipie, 33-263
Polska
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.