Lotnisko Lukla

Na lotnisku Lukla nie ma siatki bezpieczeństwa. 1500-metrowy pas startowy nagle spada do doliny rzeki poniżej, a jeśli nie zdołasz skutecznie wystartować, Twój samolot gwałtownie spadnie tysiące stóp w dół w Himalaje.

Chociaż nie jest to najwyższe lotnisko na świecie, z pewnością jest jednym z najbardziej niebezpiecznych. Pas startowy znajduje się 2700 metrów nad poziomem morza i jest otoczony ze wszystkich stron przez surowe Himalaje. Podobnie jak w przypadku lotniska w Paro, położenie geograficzne sprawia, że nie może być żadnych błędów podczas startu czy lądowania.

Sam pas startowy ma nachylenie 12%, co wymaga jeszcze większej umiejętności i starannego planowania ze strony pilota, podobnie jak chmury, które regularnie zasłaniają pas startowy. Lotnisko jest bramą do wspinaczki na górę Mount Everest w Himalajach, umożliwiając poszukiwaczom dreszczyku emocji rozpoczęcie przygody, gdy ich samolot leci do Lukli w Nepalu.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Lukla Airport
Chaurikharka, 56000
Nepal
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.