Lodowisko Medeu

Położone w zalesionej górskiej dolinie na obrzeżach Almaty w Kazachstanie, Medeu jest odkrytym lodowiskiem, które wyróżnia się nie tylko zapierającym dech w piersiach pięknym położeniem, ale także jako najwyżej położone lodowisko olimpijskie na świecie.

Zbudowane na wysokości 1691 metrów nad poziomem morza, lodowisko Medeu zostało zbudowane w 1949 roku i służy jako doskonały przykład zakresu, ambicji i nieco dziwnych superlatywnych celów projektów budowlanych w czasach Związku Radzieckiego. Składające się z 10 500 metrów kwadratowych lodu, lodowisko było jednym z najlepszych miejsc do jazdy na szybkich łyżwach na świecie od momentu otwarcia w 1951 roku aż do rozpadu ZSRR. W tym czasie w Medeu ustanowiono około 120 rekordów świata.

Dodatkowo miejsce służyło jako domowe lodowisko dla zespołu Bandy (zespołowa gra sportowa) o nazwie Almaty Dynamo Alma-Ata, a także było gospodarzem kilku międzynarodowych mistrzostw w Bandy.

Bandy to w zasadzie hokej, tyle że gra się piłką zamiast krążkiem. W 1972 roku lodowisko Medeu przeszło z naturalnego lodu na sztuczny, a jego unikalny system zamrażania sztucznego lodu jest nadal w użyciu.

Obiekt popadł w ruinę po upadku Związku Radzieckiego, ale został ożywiony w ostatniej dekadzie i był używany jako centralny element (nieudanych) ofert Almaty na organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich i służył jako centralne lodowisko do meczów bandy w Zimowych Igrzyskach Azjatyckich z 2011 oku i Mistrzostw Świata Bandy w 2012 roku.

Odwiedzający, którzy nie są ani Olimpijczykami, ani zawodowymi graczami w Bandy, mogą cieszyć się rekreacyjną jazdą na łyżwach na skalistym lodzie Medeu lub wybrać się na panoramiczną wspinaczkę na szczyt tamy na południe od Medeu, która chroni dolinę przed przepływami błota.

Jeden z entuzjastów lodowiska Medeu twierdzi, że "wyjątkowa lokalizacja lodowiska sprawia, że jego lód jest superśliski", co jest dość wątpliwym twierdzeniem, chociaż podobno to niski opór powietrza na tej wysokości przyczynił się do tak licznych rekordów ustanowionych podczas  Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2002 roku, więc może coś w tym jest.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Gornaya St
Almaty
Kazachstan
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.