Lodowiec Athabasca

Jeśli chodzi o miejsca do odwiedzenia, których być może za jakiś czas już nie będzie, lodowiec Athabasca w Kanadzie powinien znaleźć się na jednym z pierwszych miejsc na liście. Ten duży na ponad 6 kilometrów lodowiec, położony w Parku Narodowym Jasper w Canadian Rockies, jest jednym z najbardziej dostępnych lodowców w kraju i najczęściej odwiedzanym lodowcem w Ameryce Północnej. Jednak ten cud natury może zniknąć w ciągu kilku najbliższych pokoleń, gdyż zmniejsza się corocznie o ponad 5 metrów.

Niedawno zespół z Uniwersytetu w Albercie (University of Alberta) i Kanadyjskiego Muzeum Nauki i Technologii (Canada Science and Technology Museum), we współpracy ze wspinaczem lodowym Willem Gaddem, zbadał i udokumentował skutki ostatnich zmian klimatycznych. Okazało się, że lodowiec Athabasca cofnął się o kilka kilometrów w górę doliny, jest też sporo mniejszy niż kiedyś.

W 2016 roku pod samym lodowcem odkryto też wiele kilometrów tuneli, które zostały wyrzeźbione przez stopione wody. Co ciekawe, mimo że temperatura na powierzchni lodowca wynosiła -30 stopni, to już w jego wnętrzu wynosiła około 1 stopnia na plusie. Grupa badawcza oodkrła też ciekawą grupę mikroorgaanizmów, które sklejają się ze sobą, przez co również sklejają powierzchnię lodowca. Niedługo ma wyruszyć kolejna eksploracja, aby dowiedzieć się więcej o życiu i zjawiskach pod lodowcem Athabasca.

Jednak jeśli jesteście zwykłymi turystami, nie żadną grupą badawczą, to lodowiec Athabasca również może stać się celem podbojów podróżniczych. Krawędź lodowca jest spokojnie dostępna, można się tu też wybrać z przewodnikiem. Ogólnie turyści są raczej zniechęcani do wspinaczki na sam lodowiec bez odpowiedniego sprzętu, jednak jeśli wiecie co robicie, to również jest możliwe.

Większość wycieczek na lodowiec Athabasca w Kanadzie wyprawia się tam od kwietnia do października. Częśto jest też sporo chętnych, więc warto zarezerwować sobie termin z wyprzedzeniem. 

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Jaspis, Alberta
Kanada
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.