Współrzędne geograficzne:
45°56'52"N, 6°59'28"E

Lodowiec Argentière

Lodowiec Argentière to wspaniały kawał lodu. Mając 9 kilometrów długości, jest to jeden z największych lodowców we francuskim masywie Mont Blanc, choć podobnie jak większość lodowców na całym świecie, kurczy się w stałym tempie. Obrazy satelitarne z różnych lat dają widok z lotu ptaka na wielką rzekę lodu, która cofa się głębiej w góry.

W tym momencie, aby dostać się do lodowca Argentière we Francji, wystarczy przejechać 30 minut autobusem z centrum Chamonix, wybrać się na przejazd dwoma wyciągami krzesełkowymi oraz przebyć dwugodzinną wędrówkę po górach. Wcale nie tak mało, jednak  po wszystkim będziemy stali na skraju lodowca. Jego nazwa pochodzi od pobliskiej wioski, zwanej właśnie Argentière.

Możecie dostać się do samego lodowca za pośrednictwem tzw. refuge Albert-Ier, miejsca zbudowanego tuż przy lodowcu. Można zjeść tu lunch na patio przy lodowcu, gdzie dostawy muszą być dostarczane helikopterem. Jeśli chcecie pójść trochę dalej, możecie wynająć przewodnika przez lokalną agencję, spędzić noc w jednym z pokoi na piętrze i wędrować po lodowcu, wyposażony w sznury, hełm i raki.

Wyjście będzie o 6 rano, aby dotrzeć do lodowca, zanim słońce zacznie naprawdę rozgrzewać. Lodowiec Argentière przy świetle księżyca jest wspaniałym widokiem - świecącym w różnych odcieniach błękitu i bieli. Na szczycie lodowca można usiąść na skalistym słupie granicznym pomiędzy Francją i Szwajcarią, patrząc na nieskończone morze lodu. Słup stoi nieco powyżej 2300 metrów n.p.m.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Chamonix, 74400
Francja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.