Literacki Sterowiec Guliwer

Sterowiec Guliwer znajduje się na szczycie muzeum DOX (Centrum Sztuki Współczesnej) w Pradze, wyglądając, jakby rozbił się w mieście. Zeppelin, umieszczony na dwóch budynkach, wygląda prawie tak, jakby mógł w każdej chwili wzlecieć w niebo.

Aczkolwiek sterowiec z drewna i stali wcale tak naprawdę nie jest sterowcem. Zamiast lżejszego od powietrza gazu, Zeppelin jest wypełniony ludźmi z książkami. To miejsce spotkań i czytania, miejsce, w którym ludzie mogą skulić się z książką lub omówić literaturę związaną z misją Muzeum DOX, aby zachęcić do krytycznego myślenia o kwestiach społecznych.

Niezwykła przestrzeń do czytania jest cudownie jasna i przestronna. Do środka wpływa światło słoneczne, tworząc hipnotyzujące cienie w paski, które migoczą na podłodze. Muzeum organizuje również różne literackie rozmowy i wydarzenia w sterowcu.

Zeppelin o długości prawie 43 metrów kontrastuje z elegancką betonową i szklaną architekturą budynku muzeum. Ta mieszanka stylów była dokładnie celem dyrektora muzeum DOX. Chciał dodać wyróżniającą się strukturę, która kolidowałaby z nowoczesnym, industrialnym stylem budynku.

Według muzeum DOX i Centrum Sztuki Współczesnej w Pradze zaskakujący kształt literackiego sterowca Guliwer (Gulliver Airship) jest pełen utopijnej symboliki. Drewniany Zeppelin nawiązuje do końca XIX i początku XX wieku, kiedy wczesne sterowce po raz pierwszy wzbiły się w przestworza i zainspirowały widzów idealistycznymi wizjami bezprecedensowego postępu technologicznego w przyszłości.

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

1 Poupětova
Praga
Czechy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.