Współrzędne geograficzne:
52°6'16"N, 9°21'25"E

Pokaz mechanicznych lalek i legenda Flecisty z Hameln

Czasami, gdy twoje miasto zyskuje reputację z jakiegoś  nietypowego powodu, po prostu trzeba to zaakceptować. Tak jest z niemieckim miastem Hameln, które najbardziej znane jest z bajki dla dzieci o tytule "Pied Piper z Hamelin" (pol. Flecista z Hameln). Ta słynna historia rozgrywa się każdego dnia dzięki zegarowi z boku jednego z zabytkowych budynków miasta.

Chociaż nie ma tarczy zegarowej połączonej z publiczną wystawą nazywaną czasem Hameln Glockenspiel, działa ona jak tradycyjny zegar z kukułką. Wielokrotnie w ciągu dnia otwierają się małe drzwi wbudowane w bok Hochzeitshaus (domu weselnego) w Hameln i pojawia się procesja zegarowa.

Najpierw wychodzi wesoła wersja flecisty, ciągnąc za sobą stado szczurów, które zachwycił swoją piosenką. Jednakże, gdy postać już przejdzie, pojawia się bardziej złowroga wersja, odprowadzająca dzieci miasta, z wyjątkiem dwóch, które poruszają się w odwrotnym kierunku: małe ślepe dziecko odciąga rannego towarzysza.

Jest to oczywiste nawiązanie do opowieści o Fleciście z Hameln. Według legendy w 1284 roku miasto Hameln nawiedziła plaga szczórów. Aby się ich pozbyć, wynajęto szczurołapa, który grą na flecie wyprowadził wszystkie gryzonie i potopił je w rzece. Kiedy jednak miasto odmówiło zapłaty za wykonaną pracę, flecista zaczął swoją pieśń ponownie, tylko zamiast szczurów, potopił dzieci.

Obecnie uważa się, że legenda może być powiązana z epidemią dżumy, która była przenoszona właśnie przez szczury. Szczególnie, że niedaleko Hameln znaleziono masowy grób z połowy XIV wieku, który zawierał kilkaset dziecięcych szkieletów.

Sam budynek Hochzeitshaus pochodzi z XVII wieku i jest jednym z ostatnich kamiennych budynków tego typu w mieście. Niegdyś centralna lokalizacja w mieście, zapewniająca salę balową, aptekę i wiele innych, znana jest obecnie ze wspaniałej architektury. Pied Piper Glockenspiel (mechaniczny pokaz lalek) został dodany do budynku dopiero w 1964 roku, kiedy to dzwony budynków były odnawiane.

Mimo że opowieść o Pied Piperze z Hamelin (Fleciście z Hameln) jest stosunkowo złowroga, z masowym porwaniem i całą resztą, miasto najwyraźniej musiało się pogodzić, że będzie słynne właśnie z tego. Tym bardziej więc warto szanować to, że Hameln zrobiło to w taki zabawny, rozrywkowy sposób.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Osterstrasse 2
Hamelin, 31785
Niemcy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.