Współrzędne geograficzne:
48°53'15"N, 2°20'17"E

Le Passe-Muraille, czyli "Człowiek, który przechodził przez ściany"

Statua i posąg Le Passe-Muraille w Paryżu (Francja), po polsku „Człowiek, który przechodził przez ściany”, jest hołdem dla słynnego dzieła literatury francuskiej z 1943 roku o tym samym tytule, który uwiecznia tragiczny finał powieści, w którym człowiek z umiejętnością przechodzenia przez ściany zostaje zatrzymany w połowie przejścia przez jedną z nich i tak już zostaje, uwięziony na wieki.

Rzeźba z brązu, osadzona na kamiennej ścianie i wyglądająca tak, jakby mężczyzna utknął w połowie kroku przechodząc przez ścianę, została oparta na fikcyjnej postaci opowiaadania paryskiego pisarza Marcela Ayme'a. Postać z posągu, M. Dutilleul, odkrywa, że może przechodzić przez ściany i bezczelnie wykorzystuje tę zdolność do popełniania przestępstw i romansowania. Podczas swojej ostatniej wizyty u swojej kochanki, Dutilleul nieoczekiwanie traci moc i zostaje unieruchomiony w murze, przez który właśnie przechodził.

Wyciągnięte ręce posągu Le Passe-Muraille, znajdującego się na placu Marcela Aymé (Paryż), są gładkie i mocno odbijają światło, a wszystko to dzięki licznym turystom, którzy zwykle pozują tu do zdjęć udając, że próbują wyciągnąć mężczyznę ze ściany. Choć powieść „Człowiek, który przechodził przez ściany” nie jest szczególnie znana poza Francją, jest na tyle popularna w swoim kraju, że w 1989 roku postanowiono uwiecznić jej głównego bohatera.

Informacje praktyczne

Posąg Le Passe-Muraille „Człowiek, który przechodził przez ściany” znajduje się na placu Marcela Aymé (Paryż we Francji), przy ulicach Rue Norvins i Rue Girardon w dzielnicy Montmartre, w cieniu  bazyliki Sacré-Cœur (jakieś 5 kilometrów od wieży Eiffla).

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

22 Rue Norvins
Paryż, 75018
Francja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.