Latarnia morska Söderskär

Latarnia morska Söderskär w archipelagu zewnętrznym Porvoo to unikalna konstrukcja w wyjątkowym miejscu. Stojąca wysoko na odległej skale w Zatoce Fińskiej elegancka latarnia morska jest jedną z 14 ceglanych latarni morskich w krajach bałtyckich i jedną z zaledwie trzech o ośmiokątnym kształcie.

Ośmioboczna latarnia morska Söderskär w Finlandii została ukończona w 1862 roku, ale budowa nie była pozbawiona wyzwań. Plany wymagały budowy wieży z granitu, ale po zbudowaniu zaledwie 8 metrów w górę zapasy materiału się skończyły. Resztę latarni morskiej zbudowano ze zwykłych cegieł - a surowa fińska pogoda szybko ujawniła wady tej konstrukcji.

Nieustanne wiatry okazały się dość łatwo kołysać ceglaną latarnią morską o dobre kilka cali w każdą stronę. W rezultacie w latach 1912 - 1917 konstrukcja została przebudowana i ustabilizowana za pomocą specjalnego gorsetu: kombinacji żelaznych prętów, pasów i betonu.

Życie latarnika nigdy nie było wspaniałe, a te na wyspie w latarni morskiej Söderskär nie było wyjątkiem. Mało było statków łączących wyspę z pobliskimi Helsinkami i Porvoo, co zapowiadało długie, odosobnione zimy. Jednak aby urozmaicić pracę latarnika, sauna w tradycyjnym fińskim stylu na wyspie została tu ukończona już w 1876 roku, dobre 44 lata przed ukończeniem kwater mistrzów latarni morskiej. Podczas gdy latarnicy zajmowali się swoją pracą, mistrzowie byli szefami operacji, a także głównymi wychowawcami ich rodzin.

Na małej wyspie przebywali operatorzy latarni morskiej Söderskär w Finlandii i ich rodziny przez 75 lat, dopóki latarnia morska nie została zautomatyzowana w latach 50-tych. W 1989 roku ostatecznie została zamknięta na dobre, a dziś wieża pozostaje otwarta tylko dla odwiedzających, którzy podróżują na wyspę, aby zbadać tę zabytkową strukturę i dowiedzieć się o niezwykłym życiu jej opiekunów.

Informacje dodatkowe

Oferowane są wygodne jednodniowe wycieczki łądzią na wyspę, z wyjątkiem zimy. Statek MS Sōderskār kursuje codziennie od 1 maja do 30 września. Można na niego wsiąść z Kauppatori w Helsinkach lub z Aurinkolahti w Vuosaari.

Wyspa z latarniąmorską jest obecnie częścią fińskiego obszaru ochrony przyrody Söderskär, a dostęp jest ograniczony w celu ochrony lokalnej przyrody. Eksponaty w latarni morskiej opowiadają historię wieży i jej opiekunów. Na wyspie nie ma toalet ani jedzenia, więc trzeba zabrać je ze sobą.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Majakkasaari
Porvoo
Finlandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.