Opuszczona Latarnia Morska Kiipsaare

Wąska latarnia morska Kiipsaare u wybrzeży estońskiej wyspy Saaremaa swobodnie przechyla się na bok, nieustannie bita przez fale Morza Bałtyckiego.

Kiedy w 1933 roku latarnia morska Kiipsaare została zbudowana, stała na twardym gruncie, w odległości ponad 25 metrów od wybrzeża. Ale pod koniec XX wieku, kiedy erozja zebrała swoje żniwa, wieżę przetransportowano i wpuszczono w morze.

Betonowa konstrukcja coraz bardziej przesuwa się w głąb morza, a fale i prądy powodują jej słynne pochylenie, podobne do Wieży w Pizie. W najgorszym miescu latarnia morska pochyliła się już o 15 stopni w pionie. Mimo niewielkiego przechylenia, pod pewnym kątem wygląda to tak, jakby latarnia Kiipsaare w Estonii miała się zaraz przewrócić.

Zanim zbudowano 25-metrową latarnię morską Kiipsaare,  inna latarnia stała w tym miejscu od 1879 roku, prowadząc statki przez niebezpieczne i ruchome wybrzeża Estonii. W ciągu ponad 80 lat, odkąd  została zbudowana, samotna latarnia morska stała się ofiarą wybrzeża. Dziś jest otoczona wodą i jest nieaktywna od 1992 roku. Nie jest jasne, co ostatecznie czeka latarnię morską Kiipsaare w Estonii. Opcje są tak szeroko otwarte jak Morze Bałtyckie.

Dodatkowo

Opuszczona Latarnia Morska Kiipsaare w Estonii znajduje się u północno-zachodniego wybrzeża estońskiej wyspy Saaremaa, a do jej odwiedzenia będzie potrzebny własny transport. Znajduje się na terenie rezerwatu przyrody Parku Narodowego Vilsandi.

Możecie zostawić samochód na parkingu i iść szlakiem ostatne 5 kilometrów przez plażę. Przygotujcie się na godzinną wędrówkę (w jedną stronę). Oficjalnie latarnia morska jest zamknięta, ale drzwi zewnętrzne dawno już ustąpiły i jeśli jesteście w stanie je otworzyć, możecie wejść po schodach na samą górę.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Unnamed Road
Vilsandi National Park
Saaremaa
Estonia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.